چهارشنبه, 21 تیر 1396 ساعت 15:39

خرید زباله‌های کشاورزی و تبدیل به ماده‌ای زیست‌تخریب‌پذیر برای بسته بندی مواد غذایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

BIO-LUTIONS یک راه‌حل را برای بسته‌بندی و ظروف یکبار مصرف مواد غذایی ارائه داده که از مواد زاید کشاورزی درست می‌شود و ماده‌ای است که زیست‌تخریب‌پذیر بوده و به طبیعت برمی‌گردد.

به گزارش ایانا از وبسایت "د بِتر ایندیا"، زمستان سال گذشته در دهلی نو اتفاق وحشتناکی روی داد. در ماه اکتبر هوا را مه پوشاند، طوری که این میزان مه غیر طبیعی بود و کودکان و سالخوردگان نمی توانستند از خانه بیرون بیایند.

در این باره گمانه زنی هایی شد و "نقشه آتش" (fire map ) ناسا در ۱۷ و ۲۰ اکتبر رشد قابل توجهی را در نقاط قرمز بالای هاریانا و پنجاب را نشان داد. این آتش سوزی ها به دلیل سوزاندن ساقه های غلات مزارع پس از برداشت در این مکان ها بود. این درحالی بود که خسارت این آتش سوزی به این مناطق محدود نشد؛ چراکه با جریان باد غربی این مه به سمت دهلی پیش رفت وباعث افزایش نگرانی در میان مردم شد.

 1

 

مطالعه ای که توسط IIT Kanpur (دانشگاه دولتی کانپور، هند) انجام شد، نشان داد سوزاندن ساقه های محصولات به عنوان سومین عامل مهم در آلودگی هوای زمستانی در دهلی نو، پس از گرد و غبار و آلایندگی وسایط نقلیه شناخته شد.

 

این در حالی است که ساقه های ۸ تا ۱۰ اینچی کاه پس از برداشت ، برنج ، گندم و سایر محصولات کشاورزی برجای می مانند و کشاورزان معمولا برای آماده سازی مزرعه برای فصل کاشت بعدی مجبورند این ساقه ها را بسوزانند. 

هند سالانه ۵۵۰ میلیون تن باقیمانده محصول تولید می کند و سالانه حدود ۳۲ میلیون تن از ضایعات محصولات کشاورزی در هند سوزانده می شود. این درحالی است که یک کشاورز فقیر نمی تواند هزینه کار یا زمانی برای تمیز کردن مزرعه خود درنظر بگیرد و بدین ترتیب سوزاندن ضایعات تنها روشی است که انجام می دهد. اما اگر فردی پیدا شود مزرعه اش را از ضایعات پاک کرده و درحالی که به وی برای این ضایعات پولی هم بپردازد، می تواند باعث رضایتمندی کشاوزان هم شود.

این موضوع آن جایی جالب می شود که این ضایعات به ماده ای زیست تخریب پذیر برای جایگزینی مواد پلاستیکی بسته بندی مواد غذایی برای میوه ها و سبزیجات استفاده شود.

در همین راستا، این ایده توسط شرکت BIO-LUTIONS، یک شرکت آلمانی، با شرکای هندی خود کریان متیو، کوریان جورج و جورج توماس معرفی شد.

 

تیم Bio-Lutions

 

2

 

 

این شرکت تکنولوژی منحصر به فرد و ابتکاری خود را، به منظور تبدیل تقریبا هر گونه ضایعات کشاورزی به مواد بسته بندی ارایه داده است.

این درحالی است که بیش از نیمی از مردم هند منبع اصلی درآمدشان به کشاورزی وابسته است که البته با شرایط نامناسب آب وهوایی مانند خشکسالی و باران های نامنظم به محصولات کشاورزان آسیب وارد می شود.

Bio-lutions هند، به کشاورزان هندی امکان می دهد که نه تنها درآمد خود را متنوع کنند بلکه از ضایعات کشاورزی بهره ای هم نصیب شان شود.

جورج توماس می گوید: "ما با تعاونی های کشاورزان مانند ارگانیک ماندیا (Organic Mandya )، همکاری و با گروه های کشاورزان ارتباط برقرار کردیم. دپارتمان باغبانی کارناتاکا نیز در پیوند ما با مراکز کشاورزان، کمک کرده است. این در حالی بود که متقاعد کردن کشاورزان بسیار آسان بود زیرا ما در قبال ضایعات محصولات شان مبلغی را پرداخت می کردیم. همچنین اقداماتی برای برش و حمل آن به کارخانه انجام می دهیم، به طوری که این وضعیت برای هر دو طرف یک موقعیت برد- برد است."

گفتنی است Bio-Lutions، برنده جایزه نوآوری "مواد بر پایه بیولوژیک" ( Bio -based material) در سال ۲۰۱۷ شد. این شرکت در ماه فوریه امسال عملیات خود را در هند آغاز و نخستین کارخانه تولیدش را در حومه بنگلور تاسیس کرد. 

 این درحالی است که تکنولوژی منحصر به فرد این شرکت تنها نیاز به دو ماده دارد: آب و ضایعات کشاورزی.

 

3

 

مراحل انجام کار

 

نخست آب ماده آلی گرفته می شود. در مرحله دوم، با استفاده از نوعی مکانیسم مکانیکی به الیاف کوچک یا سایز بسیار کوچک ( نانو) تبدیل می شوند و در زمان مخلوط شدن با آب، عمل اتصال انجام می شود و درنهایت به انواع مختلفی از بسته بندی و کارد و چنگال یکبار مصرف تبدیل می شوند و در انجام این کار، به هیچ گونه ماده افزودنی شیمیایی نیاز نیست!

ادواردو گوردیلو مدیرعامل و بنیانگذار BIO LUTIONS می گوید: "تصور کنید بسته های گوجه فرنگی از گیاه گوجه فرنگی ساخته شده، بسته بندی قهوه ساخته شده از زباله های زراعی کشت قهوه و یا شاید بسته بندی کوکی ساخته شده از کاه گندم باشد."

 

4

 

ایجاد تأسیسات تولید BIO LUTIONS، نیاز به سرمایه گذاری اولیه بسیار محدودی دارد، از این رو، با توجه به تقاضا و منابع محلی، این شرکت در نظر دارد تا نسبت به ایجاد تاسیسات در مناطق مختلف کشور اقدام کند، که باعث شده تا میزان حمل و نقل، انتشار CO۲ و هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

علاوه بر این، کارکنان نیاز به مهارت های فنی خاصی ندارند و از این رو می توان با آموزش افراد محلی به ایجاد اشتغالزایی منطقه هم کمک کرد.

کریان متیو ، مدیر و شریک BIO-LUTIONS هند می گوید: "مدل ما به دنبال منابع، تولید و بازار محلی است. در واقع طرح ما بخشی از سیستم مدیریت زباله های محلی به شمار می رود، رویکرد سازمانی ما رویکردی سبز و با حداقل ردپای کربن است."

این شرکت که در حال حاضر با Big Basket (بزرگترین فروشگاه مواد غذایی آنلاین در هند است) برای بسته بندی محصولات همکاری دارد، به زودی در نظر دارد تا با سایر تامین کنندگان، قهوه خانه ها و رستوران ها هم همکاری خو درا افزایش د هد. 

 

 

 

 

 

 

مشاهده 1213 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1960

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1792

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.