پنج شنبه, 05 مرداد 1396 ساعت 14:55

بسته پولی برای نیمه‌تمام‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی که از پیشرفت بالای 60درصدی برخوردارند، با تزریق 10هزار میلیارد تومان اعتبار از محل طرح رونق تولید کلید خورد. 

 

 تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی که از پیشرفت بالای 60درصدی برخوردارند، با تزریق 10هزار میلیارد تومان اعتبار از محل طرح رونق تولید کلید خورد. در راستای اجرای «طرح رونق تولید» در سال 96 تزریق 30هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی شده است که با توجه به جزئیات اعلام‌شده 10هزار میلیارد تومان از این رقم به طرح‌های نیمه‌تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد اختصاص خواهد یافت.

برای سال‌‌جاری سیاست‌گذار پولی کشور در راستای «استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ‌ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور» پرداخت سه نوع وام را که دربرگیرنده «تامین سرمایه در گردش موردنیاز برای ۱۰هزار بنگاه‌ اقتصادی، تامین منابع مالی مورد نیاز ۶ هزار طرح‌ نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰درصد و تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی» می‌شود را در دستور کار قرار داد.

بررسی پرونده متقاضیان سال گذشته تا 30 خرداد سال‌جاری در دستور کار سایت بهین‌یاب قرار داشت و با پایان روند بررسی این متقاضیان از 31 خرداد ماه، ثبت‌نام جدید برای دریافت وام مجدد در این سایت آغاز شده است. سیاست‌گذار پولی در راستای بازگشت رونق به بخش تولید تزریق منابع را به واحدهای واجدشرایط در دستور کار قرار داده است اما برخی فعالان اقتصادی معتقدند که این طرح به تنهایی نمی‌تواند بازگشت رونق به بخش تولید را به همراه داشته باشد، چراکه مسیر تزریق پول نامشخص است و این امکان وجود دارد تا منابع تزریق شده در محلی دیگر صرف شود. پیش از این در اوایل مرداد امسال جزئیات وام نوسازی 5هزار بنگاه در سراسر کشور و سهمیه هر استان اعلام شده بود، حال، دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، صنعتی و معدنی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال 96 ابلاغ شده است.

هدف از تخصیص این تسهیلات به طرح‌هایی که از پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد برخوردارند، کمک به حفظ اشتغال، ‌افزایش تولید بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط، راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام تولیدی و تقویت تحرک اقتصادی از طریق منابع بانک‌ها است که به علت محدودیت در تامین نقدینگی امکان فعالیت کامل آنها وجود ندارد و با دریافت این تسهیلات با اشتغال مجدد موجب افزایش اشتغال و تولید به میزان 10 درصد نسبت به سال قبل می‌شود؛ همچنین طرح‌های با پیشرفت فیزیکی 60 درصد که متعهد ‌شوند تا پایان سال 96 طرح‌ها را تکمیل و راه‌اندازی کنند. براساس دستورالعمل ارائه شده این وام ها، مشمول واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی و طرح‌های نیمه‌تمام تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از 60درصد کوچک و متوسط دارای مجوز از وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت می‌شود.

 

میزان و شرایط تسهیلات

براساس دستورالعمل اعلام شده میزان تسهیلات پرداختی براساس نیاز واقعی و تایید کارگروه استانی برای بنگاه‌های کوچک تا سقف 10میلیارد ریال،‌ بنگاه‌های متوسط تا سقف 30میلیارد ریال و برای طرح‌های نیمه‌تمام بالای 60درصد پیشرفت فیزیکی تا سقف 20میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر اولویت اصلی پرداخت تسهیلات مشمول بنگاه‌های کوچک و متوسطی می‌شود که عمدتا دارای نقدینگی بوده و از لحاظ ظرفیت تولیدی، دانش فنی، توان مدیریت و بازار مشکل و مانعی برای راه‌اندازی یا افزایش تولید نداشته باشند و با دریافت این تسهیلات قادر به راه‌اندازی سریع و ایجاد اشتغال جدید باشند. همچنین نرخ سود در نظر گرفته شده براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد سرمایه در گردش نرخ عقود مبادله‌ای و برای طرح‌های نیمه‌تمام نرخ عقود مشارکتی خواهد بود. مدت زمان بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل برای سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط یک سال (قابل تمدید) و برای سرمایه ثابت طرح‌های نیمه‌تمام بنا به تشخیص کارگروه تا مدت پنج سال تعیین می‌شود.

از سوی دیگر براساس دستورالعمل اعلام‌شده، متقاضی دریافت وام باید به جهت محدودیت استفاده از منابع مالی، با دریافت این تسهیلات نسبت به تکمیل و راه‌اندازی طرح تا پایان سال 96 و افزایش تولید و اشتغال اقدام کند. علاوه بر موارد مذکور واحد متقاضی باید اطلاعات خود را در سامانه نیز ثبت کند. در کنار وظایف پیش‌بینی شده برای متقاضی و دریافت‌کننده تسهیلات در این دستورالعمل وظایفی نیز برای بانک‌ها در نظر گرفته شده که در این‌خصوص می‌توان به بررسی و تعیین تکلیف طرح‌ها و واحدهای معرفی‌شده حداکثر ظرف مدت 15روز پس از تکمیل مدارک اشاره کرد. همچنین نتیجه مکتوب بررسی باید ظرف مدت یک هفته پس از اتمام مهلت مذکور صورت پذیرد.

از سوی دیگر، بانک‌ها ملزم به آزادسازی وثایق مازاد متناسب با بازپرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به بنگاه‌ها شده‌اند. در کنار الزامات مذکور این امکان نیز پیش‌بینی شده تا ضمانت صندوق‌های ضمانتی، حمایتی و بیمه‌نامه شرکت‌های بیمه تجاری یا اوراق بهادار به‌عنوان وثیقه پذیرفته شود. علاوه بر موارد ذکر شده در این دستورالعمل، پذیرش قراردادهای مربوط به تخصیص زمین، صادره از سوی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی ایران از سوی بانک‌ها به‌عنوان وثیقه‌های موردنیاز نیز مدنظر قرار گرفته است. همچنین سرپرست بانک و موسسه اعتباری در استان موظف است اطلاعات تسهیلات اعطایی موضوع این دستورالعمل را به‌صورت دوره‌ای دو هفته یک‌بار به دبیرخانه کارگروه استانی ارائه کند. علاوه بر وظایف مذکور براساس دستورالعمل تدوین شده وظایفی نیز برای عوامل اجرایی این طرح در نظر گرفته شده که در این‌خصوص می‌توان به وظایف استانداری اشاره کرد. در این‌باره استانداری‌ها ملزم به هماهنگی و پیگیری تحقق تصمیمات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان و پیش‌بینی ضمانت اجرایی مصوبات شده‌اند. از سوی دیگر براساس دستورالعمل تدوین‌شده وظایفی نیز برای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها (دبیرخانه کارگروه استانی) پیش‌بینی شده که در این‌خصوص می‌توان به شناسایی بنگاه‌های کوچک و متوسط در قالب سه دسته غیرفعال، با فعالیت زیر 50 درصد و با فعالیت 50 تا 70 درصد و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد اعم از بنگاه‌های مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی یا خارج از آن برای تسهیل تصمیم‌گیری در کمیته بررسی و کارگروه اشاره کرد.

 

فرآیند اجرایی

از سوی دیگر و براساس فرآیند اجرایی پیش‌بینی شده در این دستورالعمل متقاضیان مشمول این دستورالعمل باید نسبت به ثبت درخواست خود برای اخذ تسهیلات مورد نیاز در سامانه بهین‌یاب (www.behinyab.ir) در قسمت تامین مالی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اقدام کنند. از سوی دیگر سازمان استانی نیز ملزم است به‌صورت روزانه نسبت به تشکیل کمیته بررسی به منظور رسیدگی به درخواست‌های ارائه شده اقدام کند. همچنین آن دسته از طرح‌ها و واحدهای تولیدی که درخواست آنها در کمیته بررسی پذیرفته شده، در جلسات هفتگی کارگروه استانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مصوبات جلسه از سوی دبیرکارگروه به بانک‌های عامل ابلاغ خواهد شد.

 

 

 

منبع : http://donya-e-eqtesad.com/news

 

مشاهده 1049 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1881

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.