سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 15:05

افزایش اکیپ‌های ثابت و سیار در عید قربان امسال/ کاهش قابل توجه بیماری‌های دامی در ۴ سال گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سازمان دامپزشکی کشور به مناسبت هفته دولت در نشست با خبرنگاران، گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد این سازمان را ارائه داد.

 

در نشست خبری رئیس سازمان دامپزشکی کشور به مناسبت هفته دولت مطرح شد:

به گزارش خبرنگار ایانا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری با توجه به اطلاع‌رسانی وسیع درباره ذبح بهداشتی دام در کشتارگاه‌ها و اماکن تعیین‌شده گفت: برای عید قربان سال جاری، یک‌هزار و ۹۳۳ اکیپ ثابت و ۹۴۸ اکیپ سیار در سراسر کشور تدارک دیده شده که مجموعه این‌ها سه‌هزار و ۳۱۸ نفر را تشکیل می‌دهد؛ به‌عبارتی ۱۳۳ دکتر دامپزشک، یک‌هزار و ۶۰۹ بازرس بهداشتی گوشت و ۵۷۶ نفر نیز روحانی را دربر می‌گیرد.مهدی خلج با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۵۴ هزار و ۳۰۴ رأس دام از میادین تحت نظارت سازمان توسط حجاج خریداری شد، افزود: ۱۰۷ هزار رأس از این دام‌ها در اماکن تعیین‌شده ذبح و لاشه‌های آن‌ها پس از بازرسی تحویل داده شد، این در حالی است که ۴۱۷ لاشه نیز به‌صورت کامل و سه‌هزار و ۴۶۰ لاشه به‌صورت جزئی ضبط شد؛ بنابراین ضبط کلی و جزئی لاشه‌ها ۳,۶ لاشه‌های ذبح‌شده بود.به گفته وی، سامانه ۱۵۱۲ به‌صورت رایگان در ایام عید قربان اکیپ‌های دامپزشکی مورد نیاز شهروندان را به مکان‌های مورد نظر ارسال می‌کند؛ بنابراین اگر مردم به هر دلیلی قصد ذبح دام در غیر از اماکن تعیین‌شده را دارند، حتماً با اکیپ‌های دامپزشکی در ارتباط باشند. ضمن اینکه بعد از کشتار، لاشه و آلایش خوراکی دام را ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کرده باز هم آن را قطعه‌بندی و توزیع کند.خلج با بیان اینکه هنوز آمار قطعی از تعداد اماکن در نظر گرفته شده در تمام کشور در دسترس نیست، عنوان کرد: اما طبق اطلاعات رسیده در تهران ۱۴ کشتارگاه به همراه ۷۶ مکان دیگر به همراه ۳۰۰ نفر ناظر بهداشتی آماده خدمات‌رسانی به متقاضیان هستند، البته همه کشتارگاه‌ها موظفند در روز عید از ساعت هفت صبح تا بعد از ظهر در روز عید فعالیت کنند.

 

کاهش ۴ برابری بیماری VHS

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور معتقد است: بیماری VHS قزل‌آلا در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ به میزان چهار برابر کاهش یافته است. زیرا از ۳۲۲ کانون پرورشی درگیر در سال ۹۲ این بیماری به ۸۰ کانون در سال ۹۵ کاهش یافته است. همچنین بیماری لکه‌سفید میگو در سال ۹۴، ۲۰۲ کانون درگیر در سال ۹۵، ۳۶ کانون و سال جاری تنها شش کانون درگیر شناسایی شدند؛ بنابراین به جرأت می‌توان گفت که کنترل هر دو بیماری در بخش آبزیان افزایش چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه وضعیت بیماری تب برفکی در کشور شرایط مطلوبی دارد، اظهار کرد: سویه جدید ویروس تب برفکی از آفریقا به سمت خاورمیانه آمده و هم‌اکنون در منطقه خودگردان فلسطین حضور دارد؛ بنابراین احتمال ورود این سویه از مرزهای غربی به کشور هست. از آنجا که این سویه غیر بومی است، باید به شدت مراقب بود. البته محدودیت‌هایی برای تأمین واکسن این بیماری وجود دارد که در نظر داریم آن را هرچه سریع‌تر مرتفع کنیم.

خلج ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی همیشه بر تولید واکسن‌های استراتژیک مانند تب برفکی در داخل کشور تأکید داشته است؛ بنابراین هرگونه سرمایه‌گذاری مشترک بخش خصوصی با شرکت‌های خارجی مورد حمایت قرار گرفته و تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود. در این مسیر، مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی نیز آمادگی انتقال دانش فنی ساخت واکسن را به سرمایه‌گذاران دارد.

 

پاسخ خلج درباره مناقصه خرید واکسن تب برفکی

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار ایانا مبنی بر مناقصه چالش‌برانگیز سازمان دامپزشکی کشور برای خرید واکسن تب برفکی بیان کرد: اعتبار مورد نیاز برای خرید واکسن تأمین شد و سازمان از آنجا که کمبود در این ماده مورد نیاز را احساس کرد، برای خرید از شرکت‌های تولیدکننده یا واردکننده دست به کار شد. اگرچه روند مناقصه به‌گونه‌ای بود که فرصت کمی برای شرکت برنده وجود خواهد داشت، اما سازمان دامپزشکی برای تأمین این موضوع مقدمات کار را فراهم کرده و کارهای مربوط به شرکت مورد نظر در خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد.

وی یادآور شد: همیشه برنامه‌های سازمان دامپزشکی برای واکسیناسیون تب برفکی در بیش از ۲۵ سال گذشته تابعی از مقدار واکسن بوده است و بنابراین ما همیشه مانند آتش‌نشان‌ها نقش اطفای حریق را به عهده گرفته‌ایم، با این حال روند شیوع تب برفکی در چهار ماه ابتدای سال جاری در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش یافته است.

خلج اضافه کرد: بیش از ۳۰ میلیون دز واکسن برای کنترل تب برفکی لازم است که کمتر از ۲۵ میلیون دز آن در داخل تأمین می‌شود.

وی درباره بیماری آنفلوآنزای پرندگان خاطرنشان ساخت: سال قبل این ویروس تحت تیپ جدید وارد کشور شد و گرفتاری عمده‌ای برای واحدهای پرورشی طیور به‌وجود آورد. اکنون نیز که در فصل گرما به‌سر می‌بریم، هنوز برخی کشورهای توسعه‌یافته درگیر این بیماری هستند؛ بنابراین با توجه به ساختار معیوب پرورشی، انباشتگی طیور در روستاها و جابه‌جایی زیاد پرندگان در کشور، شانس ابتلای دوباره به این بیماری بسیار زیاد است. ضمن اینکه زمان مهاجرت پرندگان نیز نزدیک بوده و فصل تابستان هم رو به اتمام است. به همین دلیل باید نظارت‌ها و اقدامات پیشگیرانه بیش از پیش افزایش یابد.

خلج درباره تجارت آبزیان تأکید کرد: سال گذشته ۲۰ هزار و ۷۸ مجوز بهداشتی صادرات و هفت‌هزار و ۲۰۰ مجوز واردات از طرف سازمان دامپزشکی کشور صادر شد. در چهار ماه امسال نیز تعداد مجوز بهداشتی برای ۷۱ محصول، چهارهزار و ۸۸۳ عدد برای صادرات و یک‌هزار و ۱۵۴ مجوز نیز برای واردات ارائه شد.

وی همچنین گفت: بر همین اساس در سال ۹۵ با ۱۰۳ هزار تن صادرات به ۷۲ هزار تن واردات انواع آبزیان تراز تجاری این محصولات ۳۱ هزار تن مثبت برآورد می‌شود؛ این در حالی است که در چهار ماه نخست سال جاری ۳۴ هزار تن صادرات و ۱۷ هزار تن واردات آبزیان صورت گرفت که تراز تجاری آن نیز ۱۶ هزار تن مثبت بود.

 

همکاری سازمان دامپزشکی با راهداری کشور درباره حمل محصولات دامی

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به سامانه‌های یکپارچه سازمان دامپزشکی افزود: این سازمان با همکاری راهداری، ناجا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و برخی از دستگاه‌های متولی تلاش می‌کند تا سامانه یکپارچه قرنطینه سازمان دامپزشکی با سامانه بارنامه راهداری پیوند خورده و حمل هرگونه محموله دامی مشروط به اخذ گواهی بهداشتی توسط دامپزشکی باشد. در این زمینه، طی چهار ماه امسال ۴۰ هزار مورد بارنامه برای جابه‌جایی محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی در راهداری کشور به ثبت رسیده که تعداد آن نسبت به سال گذشته در همین مقطع زمانی ۱۹۰ هزار فقره افزایش داشته است.

خلج با اشاره به اینکه کشتارگاه شاخصی برای توسعه‌یافتگی کشور محسوب می‌شود، بیان کرد: اکنون بیش از ۲۶۰ کشتارگاه صنعتی طیور در کشور وجود دارد که مدرن کردن و تجهیز آن‌ها یکی از اولویت‌های سازمان دامپزشکی محسوب می‌شود. در همین زمینه حدود ۳۵ کشتارگاه به آخرین دستاگه‌های روز جهان مجهز شدند.

وی درباره کشتارگاه‌های دام نیز معتقد است: تا چند سال گذشته حدود ۶۰۰ واحد سنتی در کشور وجود داشت، اما اکنون ۷۸ کشتارگاه صنعتی دام در حال فعالیت بوده و ۴۸ کشتارگاه صنعتی جدید نیز در حال احداث هستند، ضمن اینکه ۲۳۰ واحد سنتی نیز بازسازی شده و ۱۱۰ واحد از مجموع کشتارگاه‌های دام، پیش‌سرد دارند.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی کشور، با بهره‌برداری از یک کشتارگاه صنعتی، بقیه کشتارگاه‌های سنتی که در اطراف آن منطقه حضور دارند، باید بسته شوند. در یک مقطع زمانی سازمان شهرداری‌ها برای تدارک ماشین‌های یخچال‌دار حمل گوشت ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌کرد؛ بنابراین بهتر است این موضوع استمرار پیدا کند.

خلج در پاسخ به پرسشی مبنی بر کاهش تعداد دامپزشکان در واحدهای تولیدی تأکید کرد: از آنجا که نقش سازمان دامپزشکی در حد ناظر مقتدر عالی است و تولیدکنندگان موظف هستند تمام دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند، بنابراین استقرار یک دامپزشک در کشتارگاه‌ها با توجه به نظام‌نامه تدوین‌شده از بین نخواهد رفت و تنها شیوه نظارتی آنها ارتقا خواهد یافت.

وی در پایان با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی درباره کمیت واردات ازجمله تخم چشم‌زده ماهی مسئولیتی ندارد، یادآور شد: این موضوع با توجه به محاسبات صورت‌گرفته توسط سازمان شیلات ایران انجام می‌شود و سازمان دامپزشکی نیز هیچ انحصاری نه برای شرکت‌ها و نه برای اشخاص قائل نمی‌شود؛ البته شنیده شده برخی شرکت‌ها به‌صورت غیرقانونی از مرزهای ارمنستان و ترکیه تخم چشم‌زده ماهی وارد کرده‌اند و به نام برند شرکت‌های معتبر آن را توزیع می‌کنند، این در حالی است که سیستم یکپارچه با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط می‌تواند این مشکل را به حداقل برساند.

 

 

 

 

 

 

 

منبع : http://iana.ir/fa/news

 

 

مشاهده 952 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1959

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1791

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.