پنج شنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 14:25

امکان تأمین ۶۰ درصد گوشت وارداتی کشور با کشاورزی فراسرزمینی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از راهکارهای تأمین امنیت غذایی در کشور، استفاده از کشاورزی فراسرزمینی است که بخش دامپروری هم می‌تواند از این ظرفیت بهره‌برداری کند.

مسئول سابق کشاورزی فراسرزمینی در وزارت جهاد کشاورزی دیروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: با برآوردهای صورت گرفته و امکاناتی که در کشورهای هدف برای سرمایه‌گذاری در تولید گوشت وجود دارد، می‌توان تا ۶۰ درصد گوشت وارداتی کشور را از طریق کشاورزی فراسرزمینی تأمین کرد.

مجید رزم‌آذر با اشاره به اینکه سود و منافع تولید در بیرون از مرزها در نهایت نصیب تولیدکنندگان ایرانی می‌شود، افزود: هزینه‌های تولید گوشت در کشورهایی مانند روسیه، اوکراین و یا بلاروس، حدود ۶۰ درصد از هزینه تولید در داخل ایران کمتر است. ضمن اینکه توانایی صدور خدمات فنی‌ مهندسی و تکنولوژی ماشین‌آلات به همراه کار دامداری در خارج از کشور، وجود خواهد داشت.

وی عنوان کرد: علاوه بر آن، اکنون دانش‌آموختگان بسیاری در ایران وجود دارند که در عرصه دامپروری بسیار توانمند هستند، اما به دلیل فراهم نبودن شرایط و امکانات شغلی برای آنها چنین پتانسیلی از دست می‌رود. این در حالی است که می‌شود با به کارگیری این افراد در دامداری‌های احداث شده توسط سرمایه‌گذاران ایرانی در خارج از کشور، حداقل برای نیمی از آنها اشتغال ایجاد کرد.


به گفته این کارشناس، یکی از امتیازاتی که برای تولید گوشت در کشورهای هدف وجود دارد، نزدیکی محل تولید علوفه و دامداری است. این در حالی است که در ایران، بیشتر دامداری‌های صنعتی، در اطراف شهرهای بزرگی مانند تهران احداث شده و علوفه مورد نظر باید بعد از طی مسافت‌های طولانی و کرایه مضاعف، به داخل دامداری حمل شود. به عنوان مثال، ذرتی که از شهرستان‌های مختلف به دامدار تهرانی می‌رسد، ۲۰۰ دلار در هر تن قیمت دارد، اما دامدار اوکراینی همین محصول را با حداکثر ۱۰۰ دلار به ازای هر تن مصرف می‌کند. حال جالب اینجاست که در منطقه‌ای مانند دشت مغان که سالانه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن علوفه به سراسر کشور ارسال می‌کند، دامداری صنعتی احداث نشده است.

رزم‌آذر معتقد است: برای افزایش یک کیلوگرم وزن زنده دام، حدود هشت کیلوگرم علوفه نیاز است. وزن این دام بعد از کشتار نصف شده و به همین دلیل، برای تولید یک کیلوگرم گوشت، ۱۶ کیلوگرم علوفه مصرف می‌شود. بنابراین دامداری که در اطراف شهری مانند تهران فعالیت می‌کند، مجبور است به همان مقدار قیمت علوفه، هزینه کرایه حمل بار را بپردازد. این موضوع روی قیمت تمام شده اثر منفی داشته و قدرت رقابت را از دامدار ایرانی می‌گیرد. در صورتی که کشوری مانند برزیل، گوشت خود را با هزینه حمل ۱,۳ دلار در هر کیلوگرم به ایران می‌فرستد، اما هزینه حمل برای تولید یک کیلوگرم گوشت در داخل کشور، حدود سه دلار است. شکی نیست که با این وضعیت، فرصت عرضه محصولات پروتئینی ایران در خارج از کشور از بین می‌رود. همین مسائل برای دیگر اقلام خوراکی دام، صدق می‌کند. در حالی که به عنوان مثال، کامیون ۱۶ تنی تنها می‌تواند ۹ تن علوفه بار بزند، اما همین کامیون توانایی حمل ۱۶ تن لاشه را در اختیار دارد. پس منطق حکم می‌کند که به جای حمل علوفه بین استان‌ها لاشه و به عبارتی محصول نهایی جابه‌جا شود.

وی تأکید کرد: البته مکان‌یابی درست برای دامپروری‌های کشور، تنها حدود ۴۰ درصد نیاز وارداتی به گوشت قرمز را تامین می‌کند و مابقی نیاز را همانطور که گفته شد، می‌توان از طریق کشاورزی فراسرزمینی حل کرد.

رزم‌آذر در پایان با بیان اینکه کشورهای آسیای میانه، روسیه، بلاروس و اوکراین آماده سرمایه‌گذاری برای علاقه‌مندان هستند، گفت: علاوه بر تامین نیاز داخلی محصولاتی مانند گوشت، امکان صادرات مواد پروتئینی از کشور هدف به کشورهای دیگر دنیا وجود دارد. به عنوان مثال، ایران می‌تواند از بازار روسیه که سالانه ۴۰ میلیارد دلار برای واردات محصولات کشاورزی هزینه می‌کند، سهمی حداقل ۱۰ درصدی و به عبارتی چهار میلیارد دلاری در صادرات محصولات مختلف، مانند گوشت، سبزیجات، میوه‌جات و غیره داشته باشد. این نیاز به برنامه‌ریزی منسجم دارد که باید در قالب کشاورزی فراسرزمینی شکل بگیرد.

 

 

 منبع : http://iana.ir/fa/news

 

 

 
مشاهده 975 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1959

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1791

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.