چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 09:32

اقتصاد کشور نیازمند نوآوری در آموزش و کیفیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 در مراسم روز ملی کیفیت تاکید شد .

 

 «نوآوری در آموزش، میدان دادن به استارت‌آپ‌ها، توجه به کیفیت در ساخت و سازها و لزوم تغییر نگرش‌ها» نقطه مشترک اظهارات سخنرانان مراسم روز گذشته روز ملی کیفیت در تهران بود.

 

 در این مراسم که با حضور معاونان رئیس‌جمهوری، وزیر صنعت،معدن و تجارت و مقامات اقتصادی کشور برگزار شد، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: آینده اقتصاد کشور از آن شرکت‌های دانش‌بنیان است و سیستم‌های سنتی فعلی محکوم به شکست است. وی افزود: امروز شاهد آمارها و ارقام و تحلیل‌هایی غلط درباره دلایل مهاجرتهستیم، در چند سال گذشته به مدلی رسیدیم که چگونه بتوان آموزش را به اقتصاد تبدیل کرد و ثمره آن جوان‌هایی هستند که استارت‌آپ‌های خود را ایجاد و به بهره‌برداری رسانده‌اند.  وی یادآور شد: در چند سال گذشته شاهد بازگشت جوانان خلاق ایرانی از شرکت‌هایی مانند گوگل و اپل به ایران بودیم که با وجود حقوق‌های چند صد هزار دلاری کار در استارت‌آپ‌های خود در وطن را برگزیده و بسیار موفق بوده‌اند.وی خطاب به شرکت‌های سنتی و دولتی که می‌خواهند مانع فعالیت این جوانان شوند، گفت: «شما محکوم به شکستید و نمی‌توانید مانع این افراد شوید.» وی گفت: استارت‌آپ‌هایی که امروز در حوزه آموزش وارد شده‌اند، اتفاقات جدیدی را در جهان رقم زده‌اند و با اطمینان می‌توان گفت بسیاری از سیستم‌های سنتی تولید، توزیع و مال‌ها باعث در اختیار گرفتن تولیدات و محصولات با هزینه‌های کمتر و در دسترس‌تر می‌شوند و در این زمینه‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین به گزارش سال 2016 آنکتاد اشاره کرد که ایران را در معیار نیروی انسانی در اقتصاد دانش‌بنیان در ردیف چهارم کشورهای برتر جهان قرار داده است و بر این اساس تصریح کرد: فرزندان ما در آینده می‌توانند اتفاقات بزرگی در زمینه آموزش، خدمات و فناوری کشور رقم بزنند.به گفته وی، امروز تعداد دانشجویان ایرانی نسبت به دوره پیش ازانقلاب حدود ۱۶ برابر شده، اما هیچ تاثیری در تولید ناخالص داخلی کشور نداشته است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: امروز اقتصاد ایران برای توسعه نیازمند کیفیت است و تسخیر بازارهای بین‌المللی جز با محصولات و تولیدات باکیفیت میسر نیست. محمد شریعتمداری افزود: در بندهای (۸) و (۲۴) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بر الگوی مصرف مناسب، افزایش کیفیت محصولات و گسترش سطح استاندارد تاکید شده و در بند(۳۰ ) قانونبرنامه ششم توسعه نیز موضوع استاندارد مورد توجه قرار گرفته است. وی جایزه ملی کیفیت را ابزاری مهم برای دستیابی به این هدف دانست و افزود: فشار بر افزایش کیفیت صحیح است، اما به موازات آن باید به نوسازی صنعتی و معدنی نیز توجه شود.شریعتمداری یادآور شد: ۸۵ هزار واحد صنعتی در کشور وجود دارد که بسیاری از آنها در دهه‌ها و سال‌های اخیر بر پایه سیاست جایگزینی واردات ساخته شده‌اند، اما می‌خواهیم واحدهای جدید صنعتی بر پایه صادرات‌گرا بودن بنیان شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این رویکرد به دنبال واردات مواد اولیه از خارج کشور هستیم تا بتوانیم با فناوری بالا و استفاده از نیروی کار بومی تحصیلکرده به صادرات محصولات تولیدی بپردازیم که جز با ارتقای کیفیت امکان‌پذیر نمی‌شود.

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این مراسم افزود: با اینکه در زمینه طراحی مهندسان خوبی با برخورداری از آموزش‌های مناسب آکادمیک داریم و استانداردها، آیین‌نامه‌ها و مقررات فنی خوبی هم پیش‌بینی شده است، اما همچنان در کیفیت ساخت و سازها با مشکلات عدیده‌ای مواجهیم. این مقام مسوول اظهار کرد: در ساختمان‌های قدیمی یا روستایی نقص در پایه‌ریزی اولیه است، اما امروز به سمت فناوری‌های نوین ساخت و ساز رفته‌ایم. وی یادآور شد: در فرآیند ساخت عوامل متعددی از جمله سرمایه، مصالح ساختمانی، نیروی انسانی، ماشین‌آلات و شیوه‌های ساخت و تولید دخیل هستند که مهم‌ترین آنها نیروی انسانی و برخورداری آنها از آموزش است. پیروزبخت ادامه داد: مهندسان ما فقط از آموزش آکادمیک برخوردارند و کارگران بخش‌های مختلف ساختمانی از آموزش‌ها و گواهی‌نامه‌های مختلف برخوردار نیستند. وی تصریح کرد: اگر در حوزه ساختمان و آموزش و پرورش توجه کافی به مقوله کیفیت داشته باشیم، جای امیدواری است که بسیاری از مشکلات برطرف شوند. معاونرئیس‌جمهوری با تکذیب برخی ادعاها درباره بی‌کیفیت بودن مصالح ساختمانی گفت: مصالح ساختمانی موجود در بازار از کیفیت لازم برخوردارند، اما در کنار مصالح سایر مولفه‌های موثر در حوزه ساختمان به‌ویژه منابع انسانی نیازمند ارتقای کیفیت هستند.

وی خواستار آن شد که تمرکز اصلی روز ملی کیفیت بر صنعت ساختمان‌سازی باشد که در آن نه فقط از تولیدکنندگان کیفی برتر، بلکه از ناظران، بازرسان، طراحان و محاسبان برتر ساختمان‌ها نیز تقدیر شود.

حامد سلطانی‌نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران نیز در این مراسم گفت: یکی از زیرساخت‌های بورس کالا برای گسترش مقوله استاندارد توجه ویژه به زیرساخت‌های انبارداری است. دبیر جایزه ملی کیفیت ایران نیز در این مراسم تاکید کرد: کشورهایی امروز دارای استراتژی ملی کیفیت هستند که هدفشان استقرار نظام کیفیت در تمامی بنگاه‌های تولیدی است که این امربه منزله یکی از ابزارهای انگیزشی است. جهانبخش سنجابی شیرازی خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار جایزه ملی کیفیت برای نظام آموزشی با همکاری آموزش‌وپرورش برگزار می‌شود. بر اساس این گزارش به ۱۰ تن از مدیران نظام آموزشی لوح اهتمام کیفیت مدارس اهدا شد. به گفته وی، برای سال آینده سه تغییر در نظام‌نامه جایزه ملی کیفیت در راستای ارتقای دستگاه‌ها و جوایز دستگاهی ایجاد خواهد شد. دبیر جایزه ملی کیفیت ایران افزود: سال آینده جهت‌گیری شورای سیاست‌گذاری جایزه ملی کیفیت ورود به مقوله خدمات است و دولت یکی از بزرگ‌ترین دستگاه‌های خدماتی محسوب می‌شود، از این رو در سال آینده در این مراسم دستگاه‌های برتر دولتی معرفی خواهند شد. فرزین انتصاریان رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران نیز در این همایش افزود: بسیاری از کشورها در مسیر درست آموزش قرار دارند از جمله هلند که می‌تواند الگویی مناسب برای آینده نظام آموزشی باشد. وی تصریح کرد: متاسفانه نظام آموزش کشور ما متعلق به بیش از صد سال گذشته است و تاکنون در به‌روزکردن این نظام موفق نبوده اما باید به این سمت برود. به گفته وی، برای اینکه کیفیت مناسب برای مصرف را مدیریت کنیم باید انواع رویکرد‌ها از جمله نتیجه‌گرایی، رویکرد فرآیندی، سیستمی، مشتری‌مداری، رضایت متوازن ذی‌نفعان، بهینه‌کاوی، خلاقیت و نوآوری، بهبود مداوم، کار گروهی و نقص صفرمد نظر قرارگیرد.

همچنین در اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه ملی کیفیت، از ۳۳ بنگاه بخشی و فرابخشی در سطوح اهتمام و اشتهار به کیفیت قدردانی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : http://donya-e-eqtesad.com

 
 

 

مشاهده 769 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1881

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.