شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 17:09

گوشت را چه کسانی گران کردند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده: تولیدکنندگان عامل گرانی گوشت نیستند

افزایش قیمت گوشت که از اسفند ماه سال گذشته شروع شد و آن‌طور که خبرها از بازار خرده­‌فروشی حکایت می‌کنند، این روزها قیمت هر کیلو ران گوساله را به حدود 45 هزار تومان، ماهیچه گوساله را به 50 هزار تومان و هر کیلو گوشت سردست گوسفندی را به نزدیکی 46 هزار تومان رسانده است، صدای نارضایتی­‌های بسیاری را بلند کرد. مردمی که با شنیدن تورم تک رقمی انتظار افزایش قیمت­‌ کمتر را دارند حالا با گرانی روبه­‌رو شده‌اند و نمی­‌دانند از کجا ناشی شده؛ تولیدکنند­‌گان یا خرده­‌فروشان.

در این باره منصور پوریان رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده افزایش قیمت گوشت را مربوط به افزایش قیمت تولید یا تصمیم تولیدکننده نمی‌داند و در گفت‌وگو با خبرنگار «خبرگزاری ایانا» می‌گوید: افزایش قیمت گوشت به خصوص در شب عید یا در روزهای اخیر هیچ ارتباطی به گران شدن لاشه یا تصمیم تولیدکنندگان دام ندارد. در بخش لاشه سنگین (بره پروار) هم افزایش قیمت چندانی نبوده یعنی از 32 هزار تومان به 34 تا 35 هزار تومان رسیده است.

او در توضیح این‌که چرا قیمت برای تولیدکننده افزایش نداشته اما قیمت خرده­‌فروشی افزایش محسوسی را نشان می­‌دهد، می‌گوید: بخشی از نیاز داخل از طریقواردات تأمین می‌شود همین موضوع هم باعث شده تا قیمت لاشه دام (سبک و سنگین) نتواند از سوی تولیدکننده، افزایش زیادی داشته باشد اما این افزایش قیمت به‌خصوص در تهران و شهرهای بزرگ بسیار اتفاق می­‌افتد که از سوی خرده­‌فروشان است، نه تولیدکنندگان.

او اضافه می‌کند: تورم در بخش صنعت تولید دام زنده به شدت افزایش پیدا کرده است. هزینه‌ها برای نگهداری و پرورش دام زنده افزایش قابل‌توجهی داشته و به احتمال زیاد این روند تا پایان امسال هم ادامه دارد.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده درباره وضعیت کنونی دامداران چنین توضیح می‌دهد: دامداران با توجه به هزینه بالای تولید دام و فرآورده­‌های آن، هم‌چنین ظرفیت‌های داخلی برای نگهداری و فرآوری دام، تمایل بیشتری برای صادرات دارند. صادرات دام زنده تا حدود زیادی می‌تواند هزینه‌های تولید را پوششدهد.

او اضافه می‌کند: از سال گذشته که بخشنامه دولت و سازمان دامپزشکی ابلاغ شده ما با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و هنوز مشکل صادرات در مقابل واردات حل نشده است. این در حالی است که این بخشنامه صادراتی با تغییر انشای قانونی بدون تغییر در اصل و اساس قانون مربوطه قابل اجراست اما این مشکل هم‌چنان پابرجاست و صادرکنندگان (به خصوص صادر کنندگانی که واردات هم دارند) با مشکلات زیادی مواجه­‌اند. این موضوع باعث شده تا تولید کنندگان فشار زیادی را متحمل شده و بسیاری از واحدهایی که تولید محدود دارند، تعطیل شوند.

پوریان با اشاره به اینکه مهم‌ترین و بهترین تصمیمی که برای بخش تولید دام در سال 96 گرفته شد همین اجازه صادرات به تولیدکنندگان دام بود، می‌گوید: از آنجایی که این قانون به درستی ابلاغ نشد تاکنون صادرات به درستی انجام نشده است. در اواخر سال نیز این موضوع به طور کلی به فراموشی سپرده شد و حمایت خاصی هم از تولیدکننده‌ در این بخش نشد. با توجه به اینکه در سال 97 مشکلات و بحران آب هم‌چنان وجود دارد بهتر است مسئولان به فکر باشند تا تصمیم درستی گرفته شود.

 

تورم تولید بالاتر از میانگین

 تورم بخش تولید در سال گذشته از میانگین تورم کل بالاتر بود. بر اساس آمار بانک مرکزی تورم کل در سال 96 حدود 9.9 درصد اعلام شد. تا پایان سال 96 در بخش فراوری صنعتی محصولات غذایی و کشاورزی تورم تولیدکننده حدود 15.1درصد بوده که همین شاخص در بهمن ماه 96 حدود 14.3 درصد برآورده شده است. البته در بخش تخصصی فرآوری مواد گوشتی بر اساس آمار موجود بانک مرکزی تا پایان بهمن ماه 96 تورم 10.2 درصد بوده است. شاخص تورم در بخش پرورش گوسفند و بز تا بهمن ماه 96 حدود 14.8 بوده، هم‌چنین در بخش پرورش گاو و گاومیش حدود 9.3 درصد اعلام شده، در حالی که شاخص کل تورم تولید حدود 11.9 درصد بوده است.در پاییز سال 96 دولت اجازه داد که واردکنندگان گوشت قرمز در ازای صادرات هر کیلو گوشت یک کیلو گوشت قرمزوارد کنند. اما به دلیل اینکه صادرات گوشت به شیوه شمارش هر رأس دام انجام می‌شود موضوع صادرات گوشت در مقابل واردات هم‌چنان مسکوت ماند. این در حالی است که تولیدکنندگان دام بخش مهمی از تولید خود را بر پایه میزان صادرات صورت می‌دهند و در واقع مصرف داخلی ندارد.

 

 

 

 

 

منبع: http://www.iana.ir

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده 349 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1882

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.