دوشنبه, 20 فروردين 1397 ساعت 16:04

بارش‌ها نصف شد، پیش‌بینی‌ها تلخ

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کاهش تولید محصولات کشاورزی بر اثر خشک‌سالی ; ۲۹ استان کشور روی نوار قرمز خشک‌سالی و کم‌آبی قرار گرفته‌اند

بارش‌ها نصف شده، 29 استان کشور روی نوار قرمز خشک‌سالی و کم‌آبی قرار گرفته تا پیش‌بینی‌های تلخی از روزهای آینده به نمایش گذاشته شود. داده‌های دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، خبر می‌دهد که میزان بارندگی در سال زراعی و آبی جاری نسبت به میانگین دوره‌ مشابه در درازمدت با ۴۶ درصد کاهش همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایانا، نقشه ترسیمی بارش‌های کشور در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه 96 تا 14 فروردین 97) که از سوی اداره کل هواشناسی استان البرز منتشر شد، نشان می‌دهد 29 استان ایران بر روی نوار قرمز خشکسالی و کم‌آبی قرار گرفته‌اند که استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان به مراتب وضعیت نامناسب‌تری به لحاظ بارش دارند. در این نقشه، تنها 2 استان آذربایجان شرقی و اردبیل به لحاظ بارشی روی نوار سبز هستند و استان آذربایجان غربی در مرز خشکسالی قرار دارد.این نمودار قرمز رنگ که شاید برای همه حکایتی تلخ از کم‌آبی باشد، برای کشاورزان نشانی از کاهش تولید و حتی خداحافظی با کشاورزی خواهد بود، زیرا یکی از مهم‌ترین تبعات این کاهش بارش و خشکسالی که چند سالی می‌شود، خبرهای بسیاری درباره آن به گوش می‌رسد، کاهش تولید محصولات کشاورزی است، به خصوص تولید گندم دیم.در اینباره احمد حسینی، کارشناس و فعال حوزه کشاورزی استان خراسان جنوبی به خبرنگار «خبرگزاری ایانا» گفت: «با توجه به کاهش بارندگی در کشور و افزایش گرمای هوا، امسال با کاهش تولید محصولات کشاورزی مواجه خواهیم بود. در استان خراسان‌جنوبی نیز طبعا میزان تولید گندم، پسته، زرشک و زعفران کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر آن طور که گفته می‌شود در سال آینده نیز وضعیت بارندگی در کشور چندان بهبود نخواهد یافت و در این صورت وضعیت تولید در سال‌های آینده نیز به همین منوال خواهد بود، مگر آن که مسئولان برای این مشکل چاره‌ای بیابند.»او با اشاره به اینکه 18 سال است در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کند، توضیح داد: «باورم این است که راه‌های زیادی برای مقابله با خشکسالی و تبعات آن وجود دارد، به شرط اینکه کار به دست افراد کاردان سپرده شود. متولی کشاورزی وزارت جهاد است و باید برای رفع این مشکل ابتدا دانش کشاورزان را بالا ببرد. سیاست‌های ترویجی در این حوزه کافی نیست و تکنولوژی‌های موردنیاز هنوز تأمین نشده است. خشکسالی پدیده‌ای جهانی است و می‌توان با برنامه‌ریزی از ابعاد آن کاست.»

 

خشک‌سالی قیمت گوشت را افزایش می‌دهد

کشاورزان و فعالان این حوزه، با روندی که بارش‌ها دارد صراحتا پیش‌بینی می‌کنند که امسال، سال خوبی برای برداشت محصول نخواهد بود و تولید کاهش خواهد یافت و این پیش‌بینی را می‌توان در نگاه دامداران به وضعیت بارش هم مشاهده کرد. خلیل کریمی‌نسب، نایب رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور، از زاویه دیگری به این مسأله پرداخت. او در گفتگویی که با «خبرگزاری ایانا» داشت، گفت: «هنگامی که خشک‌سالی به وجود می‌آید بیشترین آسیب به دامداران وارد می‌شود، چرا که نگهداری دام به مراتب سخت‌تر و تهیه غذای آن پرهزینه‌تر می‌شود. در بخش تولید روستایی و خرد در دوره خشک‌سالی دیگر نمی‌توان دام‌ها را به چرا برد و باید برای آنها ذرت و علف خرید که این مسأ‌له تولید را گران‌تر می‌کند و طبیعتا قیمت گوشت هم بالا می‌رود. در بخش تولید کلان و صنعتی نیز این مشکل به گونه دیگری بروز پیدا می‌کند؛ در دوران خشک‌سالی تولید غذای دام گران‌تر می‌شود و واحدهای صنعتی دامداری نیز مجبور هستند پول بیشتری برای دام‌های خود بپردازند.»به گفته این تولیدکننده محصولات دامی در شرایط خشکسالی دامدار چاره‌ای جز فروش دام خود به قیمت ارزان ندارد، با این همه اگر امکان صادرات فراهم شود باز هم دامداران زیان هنگفت نخواهند دید.کریمی‌نسب افزود: «در این شرایط بسیاری از دامداران ترجیح میدهند فعالیت در این حوزه را کنار بگذارند و دامداری‌های خود را تعطیل کنند. هم اکنون بسیاری از دامداری‌های کشور تعطیل شده‌اند.»نایب‌رییس‌ مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور در ادامه خبرهای ناامیدکننده‌ای که از وضعیت تولید محصولات دامی می‌دهد، راوی خبر خوبی هم می‌شود: «خبرهای خوبی نیز به گوش می‌رسد و قرار است دولت امسال دوباره اجازه صادرات محصولات دامی را بدهد. این اتفاق خوبی است و انگیزه دامداران را هم بالا برده است. در جلساتی که با دامداران داشتیم بسیاری از آنها برای امسال برنامه‌های مهمی دارند که بتوانند صادرات محصولات دامی را دوباره از سر بگیرند.»هر چند که دامداران با شنیدن خبر وعده صدور دوباره مجوز صادرات برای تولید انگیزه پیدا کرده‌اند اما وضعیت بارش و تأمین علوفه دام چندان وضعیت امیدوارکننده‌ای نیست و به نظر می‌رسد که حتی وعده صدور مجوز صادرات هم به افزایش چشمگیر تولید محصولات دامی منجر نشود.

 

 

 

 

 

منبع: http://www.iana.ir

 

 

 

 

مشاهده 361 مرتبه

آخرین اخبار

دو سناریو برای دلار ۴۲۰۰

دو سناریو برای دلار ۴۲۰۰

انتشار: خرداد 28, 1398

تکلیف ارز رانتی تا آخر هفته مشخص می‌شود؟

 

الگوی کشت باید منجر به تولید پایدار شود

الگوی کشت باید منجر به تولید پایدار شود

انتشار: خرداد 28, 1398

عضو هیئت علمی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی گفت: رعایت الگوی کشت در راستای تقویت تولید پایدار بوده و منجر به افزایش تولید و خودکفایی خواهد شد.

 

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1995

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1905

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1822

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1814

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1633

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.