سه شنبه, 28 فروردين 1397 ساعت 11:52

زمستان بهاری، شکوفه‌ها را شوکه کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روایتی از اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با سرمازدگی محصولات کشاورزی

 

همیشه باز شدن شکوفه‌ها و آغاز مرحله کاشت در بین کشاورزان و باغداران با نگرانی همراه بوده. چراکه تجربه‌های تلخ کشاورزان و باغداران ثابت کرده وضعیت آب و هوایی در فواصل مختلف سال بسیار ناپایدار است و این ناپایداری همیشه خسارت‌های بسیاری به آن‌ها وارد کرده. آنچه دراین‌ بین موضوع را نگران‌کننده‌تر کرده ناآگاه بودن کشاورزان و باغداران از روش‌های لازم برای مقابله با این بحران است. بحرانی که دسترنج یک‌ساله کشاورزان و باغداران را یک‌شبه با کاهش دمای هوا بر باد می‌دهد و به نظر می‌رسد نخستین راه مقابله با آن آگاه بودن کشاورزان و باغداران از پیش‌بینی‌های وضعیت هواست.

دراین‌باره، عزیزالله شهیدی‌فر، معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی استان مازندران به خبرنگار «خبرگزاری ایانا» می‌گوید: «سرمای بی‌موقع همواره محصولات کشاورزی، باغی و همچنین شالیزارهای شمال را تهدید می‌کند. تهدیدی که راه نخست مقابله با آن آگاه بودن کشاورزان، باغداران و شالی‌کاران از پیش‌بینی‌های آب و هوایی است. اطلاع‌رسانی روزهای سرد به شالی‌کاران این آگاهی را می‌دهد که به‌موقع خزانه‌های آبی شالی را پر کنند و پوشش نایلونی مناسبی را ‌روی شالیزارهای خود تعبیه کنند. این اقدام باعث کاهش میزان خسارات حاصل از سرمازدگی در مناطقی شمالی کشور خواهد شد.»او ادامه می‌دهد: «به‌روز کردن روش‌های کشاورزی یکی دیگر از مواردی است که می‌توان با انجام آن و با بهره‌گیری از علم کارشناسان و متخصصان این حوزه، اقدامات لازم را در زمان بحران سرمای بهاری انجام داد.»سرمایی که در چند روز اخیر بر بیشتر استان‌های کشور حاکم شده باری دیگر لبخند رسیدن بهار را از لبان کشاورزان و باغداران ربوده گرچه این موضوع ماجرای تازه‌ای نیست که کشاورزان و باغداران با آن بیگانه باشند، اما در روی دادن چنین حوادث غیرمترقبه‌ای نیاز به یاری جهاد کشاورزی و سایر ارگان‌هاست. بر این اساس لازم است اقداماتی در زمینه کاهش میزان خسارات سرمازدگی صورت بگیرد و با بررسی فعالیت‌هایی که در سال‌های گذشته صورت گرفته، می‌توان به این موضوع پی برد که نتایج فعالیت‌ها مثمر ثمر بوده یا خیر.دراین‌باره یدالله جوادپور، مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار «خبرگزاری ایانا» با اشاره به اینکه هرساله ماجرای سرمازدگی بهاری در بخش کشاورزی، خساراتی را برای کشاورزان و باغداران در پی داشته است، می‌گوید: «مجموعه فعالیت‌های پیشگیرانه‌ای برای کاهش خسارت به کشاورزان، انجام شده که یکی از اقدامات ذکرشده تشکیل ستاد بحران در زمینه کاهش دمای بهاری در استان بوده است که بر اساس آن، اداره هواشناسی استان به همراه کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام به جمع‌آوری شماره نمایندگان کشاورزان و باغداران در شهرستان‌ها و حتی روستاهای یزد کرده است.

این مجموعه با رصد وضعیت هواشناسیاستان، خبرهایی که مبنی بر تغییرات ناگهانی آب و هوایی است را به نمایندگان موردنظر مخابره می‌کند تا اطلاع‌رسانی لازم به کشاورزان و باغداران صورت بگیرد.»او ادامه می‌دهد: «همچنین با همکاری شرکت‌های خصوصی، کارگاه آموزشی برای کشاورزان و نیز باغداران استان یزد برگزار و این موضوع مزید بر علت شد تا خسارات ناشی از سرمازدگی کشاورزان و باغداران به حداقل برسد. چراکه با اعلام سردی هوا به کشاورزان، آن دسته از افرادی که بر سر باغ‌ها و زمین‌های خود حضور داشته‌اند، توانستند با اقداماتی که در آموزش‌ها دیده‌اند میزان خسارت خود را به حداقل برسانند.»کشاورزان از پر کردن خزانه‌های آبی به‌عنوان یکی از اقدامات مؤثر برای جلوگیری از سرمازدگی شالیزارهای کشور یاد می‌کنند.علیرضا رستگار سرپرست جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در راستای اقدامات لازمی که برای جلوگیری از سرمازدگی باغ‌ها و محصولات کشاورزی انجام گرفته هم توضیح می‌دهد که «کهگیلویه و بویراحمد از دو منطقه گرمسیری و سردسیری تشکیل شده.

 

براساس این تقسیم‌بندی، بهترین کاری که برای جلوگیری از خسارات وارده براثر سرمای بدهنگام می‌شد انجام داد، اصلاح پایه‌های کشت بود؛ بنابراین پایه‌هایی به باغداران معرفی شد که تناسب بیشتری با آب‌وهوای آن منطقه داشته باشد و میزان مقاومت آن در برابر سرما بالا برود. برای نمونه ما در استان، درختان بادامی داشتیم که بسیار زود گل می‌داد و در سرمای بهاری میزان سرمازدگی و خسارات حاصل از این اتفاق بالا بود. درنتیجه اقدام به معرفی پایه‌های بادامی کردیم که زمان گل‌دهی آن‌ها با تأخیر انجام شود.»او یادآوری می‌کند: «ازآنجاکه سرمای بهاری جزو حوادث غیرمترقبه محسوب می‌شود، ما اقدام به تهیه پکیج‌هایی کردیم که در آن اطلاع‌رسانی لازم برای روش‌های جلوگیری از سرمای نابهنگام ذکر شده. این پکیج توسط جهاد کشاورزی در بین کشاورزان و همچنین نمایندگان آن‌ها پخش شده است. لازم به تأکید است که تا حدودی این اقدامات توانسته میزان خسارت وارده به کشاورزان و باغداران را بر اثر سرما کاهش دهد.»

در ادامه مهدی عصمتی‌پور، معاون بهبود تولیدات سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی با تأکید به اینکه مقابله با سرمای بهاری یکی از دغدغه‌های کشاورزان، باغداران و جهاد کشاورزی است می‌گوید: جلساتی که به‌صورت هفتگی با اداره هواشناسی استان برگزار می‌شود برای اطلاع از پیش‌بینی‌های هواشناسی است. بر این اساس اطلاعات لازم آب و هوایی از طریق پیامک به کشاورزان و باغداران اطلاع داده می‌شود.او ادامه می‌دهد: «نیاز است که به کشاورزان و باغداران توصیه‌های لازم در راستای سرمای بهاری صورت گیرد.

یکی از اقداماتی که تاکنون صورت گرفته مربوط به استفاده کشاورزان از کودهای پتاسه است که میزان مقاومت گیاهان و محصولات کشاورزی را در برابر سرما بالا می‌برد.» او ادامه می‌دهد: «همچنین بذرهای مقاومی در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود از مقاومت بالاتری نسبت به نمونه‌های مشابه خود برخوردار است. گفتنی است آبیاری و مرطوب بودن زمین‌ها نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که باید مدنظر قرار بگیرد تا میزان خسارات حاصل کاهش یابد. از دیگر مواردی که برای جلوگیری از سرما توصیه شده استفاده از کشاورزی حفاظتی با حفظ بقایای محصولات سال گذشته است.

در این روش می‌توان تا حدودی تأثیرات منفی سرما را بر محصولات کشاورزی کاهش داد. براین اساس مجموعه اقدامات ذکرشده تا حدودی توانسته وضعیت را بهبود بخشد.»آنچه گفته شد بررسی کوتاهی از مجموعه اقدامات انجام شده در راستای کاهش میزان خسارات حاصل از سرمای بهاری در سال‌های گذشته است و هنوز خبر چندانی از بلایی که سرمای این روزها بر سر کشاورزان و باغ‌ها آورده، در دست نیست. آن‌طور که رئیس حوادث غیرمترقبه وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید، گزارش‌های آماری خسارت و اتفاقاتی که در استان‌ها افتاده در حال جمع‌آوری است، اما هنوز برآوردی از خسارت زمستان بهاری، غافلگیری کشاورزان و شوکی که به باغات وارد شده، وجود ندارد. 

 

 

 

 

 

منبع: http://www.iana.ir

 

 

 

مشاهده 299 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1959

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1791

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.