یکشنبه, 27 خرداد 1397 ساعت 09:52

محصول ایرانی؛ نه به نام ایران، نه به کام ایران!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان کشاورزی: باید برندسازی کنیم

ولید محصول کشاورزی و ایجاد تسهیلات برای آن، یک بحث است و ایجاد زیرساخت‌های صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا، بحثی دیگر. یکی‌اش را باید بخشی از دولت تدبیر کند و دومی‌اش را بخش دیگر. اما یک جای کار دارد می‌لنگد. یعنی اینکه هر قدر شما تولید زعفران هم داشته باشید، اگر نتوانید زیر ساخت‌های مثل بسته‌بندی و بازاریابی و ... را انجام دهید نمی‌توانید از مواهب ارزش افزوده آن استفاده کنید. فله­‌بری و صادرات بدون برندسازی نشان می­دهد ما با اینکه در تولید زعفران در جهان مقام اول را داریم، اما در صادرات این اسپانیا است که دارد حرف اول را می­زند!

 

بازار صادرات مجدد محصولات کشاورزی ایران، از کشورهای خارجی چنان داغ شده است که بی­شک تا چند صباحی دیگر باید زعفران خراسان را از کشور اسپانیا وارد کنیم و پسته کرمان را از آمریکا و ترکیه بخریم...! در مورد محصولی مانند زعفران باید بگوییم؛ زعفران، متولد تربت جام صادره از مادرید!

 

نه تنها زعفران که محصولات دیگری چون پسته، کیوی و انواع صیفی­جات نیز به این سرنوشت شوم گرفتار شده­اند و حتی اخیرا زعفران ایرانی با دست افغانستانی­ها به این سو و آن سوی جهان صادر می­شود و این محصولات با قیمت­های چند برابر آن­چه که از ایران خریداری شده، به فروش می­رسد. در این میان کشاورزان ایرانی که سال­ها برای تولید محصولات خود زحمت کشیده­اند سرشان بی­کلاه­تر از همیشه مانده، باید کم کم به فکر واردات محصولات خود باشند!

 

نورانی رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان کشاورزی، عقیده دارد که صادرات محصولات ایرانی در جهان نیازمند برندسازی و جهانی­شدن هستند. نورانی برند را نشان­دهنده اعتماد به محصول می­داند و به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا، می­گوید:«برندسازی این است که تولیدکننده یک نوع اعتماد همه جانبه را به مصرف­کننده می­دهد که از این برند بتواند با اطمینان خاطر استفاده کند. در حال حاضر برندهایی در دنیا وجود دارند که با بیش از ده­ها میلیون دلار یا یورو خرید و فروش می­شوند، ما نیز باید برندسازی کنیم محصولی که استراتژیک و مخصوص کشور ماست و کیفیت بالایی دارد و از همه جهات، طعم، مزه، رنگ و... منحصربه فرد و بی­نظیر است؛ باید برندسازی شود اما متاسفانه ما برندسازی را هنوز جدی نگرفته ایم!»

 

نورانی ادامه داد: «در ارتباط با صادرات محصولات کشاورزی باید کاستی­ها و نقص­هایمان را در زمینه­های مختلف رفع کنیم به عنوان مثال ما هنوزدر بسته­بندی محصولات­مان ضعیف هستیم، با این که جزو بزرگترین تولیدکنندگان دنیا محسوب می­شویم اما محصولات­مان را بیشتر فله صادر می­کنیم و همین مسئله نشان­دهنده ضعف در صادرات محصولات کشاورزی است.»

 

نورانی در ارتباط با مضرات فله­بری و نداشتن بسته­بندی مناسب برای محصول استراتژیک و منحصربه فردی چون زعفران گفت: «فله­بری و صادرات بدون برندسازی نشان می­دهد ما با اینکه در تولید زعفران در جهان مقام اول را داریم، اما در صادرات این اسپانیا است که دارد حرف اول را می­زند!»

 

نورانی با مقایسه تولید و صادرات زعفران در ایران و اسپانیا ادامه داد: «تولید زعفران اسپانیا کمتر از یک بیستم تولید ایران است، در واقع این کشور حدود 7الی8تن زعفران تولید می­کند و نمی­توان گفت اسپانیا کشوری طلاخیز است که حرف اول را در صادرات جهان می­زند؛ چرا که اسپانیا زعفران را از ایران می­خرد و با قیمت چندبرابر به دنیا می­فروشد.»

 

نورانی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد روزی واردکننده محصولات خود شویم، گفت: «این اتفاق امروز در اسپانیا افتاده است چرا که سال­های گذشته تولید زعفران این کشور بسیار بیشتر از میزان امروز بوده است، ولی امروز زعفران را از ایران وارد می­کند! البته اسپانیا با روش­های نوین در تلاش است که میزان کاهش تولیداتش را جبران  کند و در حال حاضر بر روی اصلاح ژنتیکی زعفران کار می­کند و تولیدش را 2الی3 برابر در هکتار افزایش داده است اگر این اتفاق در ایران هم بیفتد که دور از ذهن نیست ما هم باید به سمت اصلاح بذر و نهال برویم.»

 

نورانی بر­طرف کردن ضعف در بسته­بندی و دیگر عوامل دخیل در صادرات را لازمه صادرات موفق و کارآمد دانست و در ارتباط با ضرورت برندسازی گفت: «ما باید به سمت برندسازی برویم و از این طریق بنیه صادرات مان را قوی کنیم این کار پشتوانه ارز ملی است و می­تواند ارزش افزوده بالایی داشته باشد.»

 

نورانی همچنین خبر صادرات میوه­های ایرانی توسط افغانستانی­ها را به جام جهانی روسیه تکذیب کرد و گفت: «در مورد زعفران، افغانستان خودش تولیدکننده زعفران است ولی مقدارش محدود بوده و در برابر تولید زعفران ایران که  در جهان حرف اول را می­زند، حرفی برای گفتن ندارد! در اتباط با صادرات سایر محصولات و میوه­ها با خرید از ایران و فروش به روسیه هم این خبر صحت ندارد.»

 

ایران باید بتواند با به حرکت درآوردن چرخ صادرات و برندسازی محصولاتش، مشکلات اقتصادی را از میان بردارد و اجازه ندهد که زحمت کشاورزانی که سال­ها عمر و جانشان را بر سر زمین کشاورزی کاشته­اند و درو کرده­اند، سر از جیب صادرکنندگان کشورهای دیگر دربیاورد و محصول سال­ها زحمت و خون دل خوردن کشاورزان ایرانی، نه به اسم و نه به کام ایران باشد، بلکه به اسم برندهای تجاری مشهوردنیا!

 

 

 

 

 

منبع:http://www.iana.ir

 

 

 

 

 

مشاهده 284 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1881

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.