سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 08:53

9 هزار هکتار از اراضی کشور به شهرک کشاورزی تبدیل شده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تاکنون حدود 125 شهرک در حوزه‌های مختلف اعم از گلخانه‌ای، شیلات‌، دام و طیور تحویل شده است. اراضی این شهرک‌ها بیش از 9 هزار هکتار است. خوشبختانه طی شش ماه گذشته واگذاری شهرک‌های کشاورزی از 600هکتار به 1200هکتار رسیده است.

در جهانی که معیار و وزن قدرت دولت‌ها با حجم صنایع و تجارت آنها سنجیده می‌شود‌، صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی را در توسعه اقتصادی‌، اجتماعی‌، اشتغال پایدار، رشد صادرات و متغیرهای مختلف توسعه ایفا می‌کنند .

در این میان، بخش کشاورزی در کشور با توجه به مزیت‌های نسبی که دارد، امکان دستیابی به توسعه اقتصادی و اجتماعی را حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور فراهم می‌کند و می‌تواند اشتغال پایدار ایجاد کرده و سهم قابل توجهی از صادرات غیرنفتی کشور را به نام خود کنند. این مهم تنها با ایجاد زیرساخت‌های مناسب، سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی شده و اصولی قابل دسترسی است.

بر این اساس، شرکت شهرک‌های کشاورزی  نیز در راستای توسعه صنعتی پایدار و ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری، اشتغال و توسعه زیرساخت‌ها چند سالی است که فعالیت خود را با  تکیه بر نیروی انسانی متخصص و کارآمد، امکانات مناسبی از زیرساخت‌های صنعتی در اقصی نقاط  کشور فراهم کرده که نتیجه آن جذب سرمایه‌گذاران متعدد از جمله سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در استان‌های مختلف است.

علی‌اشرف منصوری در بازدید از خبرگزاری ایانا، هدف از راه‌اندازی شهرک‌های کشاورزی را توجه بیشتر به مقوله تولید اعلام کرد و گفت: مسائل تجاری و درآمدی در شهرک‌های کشاورزی مدنظر نیست.

آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگویی است که با رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی در جریان بازدید از خبرگزاری ایانا انجام شد.

***

- این شرکت با چه هدفی تشکیل شده یا به قولی قرار است چه اهدافی را دنبال کند؟

 هدف وزارت جهاد کشاورزی‌، معاونت باغبانی و شرکت شهرک‌های کشاورزی این است که بخش عمده‌ای از کشت‌های آزاد را به فضاهای گلخانه‌ای منتقل کنیم و در نهایت میزان بهره‌وری منابع آب و  خاک را افزایش دهیم.

میزان مصرف آب در واحدهای گلخانه‌ای کمتر از یک دهم فضای آزاد است و این مساله توجه و نگرش حوزه جهاد کشاورزی و دولت را به توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای ویژه کرده و این امر یکی از برنامه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است.

در نهایت با چهار نگرش بهره‌وری آب، خاک، اشتغال و تولید‌ و افزایش تجارت، توسعه واحدهای گلخانه‌ای را دنبال می‌کنیم.

 

- تاکنون چند شهرک کشاورزی ساخته شده و مساحت این شهرک‌ها چقدر است؟

 تاکنون حدود 125 شهرک در حوزه‌های مختلف اعم از گلخانه‌ای، شیلات‌، دام و طیور تحویل شده است.  اراضی این شهرک‌ها بیش از 9 هزار هکتار است و با توجه به اینکه  شهرک‌های کشاورزی چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده و عملکرد خوبی را در این حوزه داشته است. خوشبختانه طی شش ماه گذشته واگذاری شهرک‌های کشاورزی از 600هکتار به 1200هکتار رسیده است. این عدد نشان از پیشرفت مناسب و رشد دوبرابری شش ماهه نسبت به سال قبل است.

 

- تعداد واحدهای گلخانه‌ای، دامی و شیلاتی به تفکیک چند واحد است؟

125 واحد در کل کشور تحویل داده شده است. این شهرک‌ها برخی کامل و برخی دیگر در دست تکمیل است. از این تعداد، حدود 110 گلخانه، 9 واحد دامپروری و مابقی شیلات است.

 

- بیشترین شهرک‌های کشاورزی در کدام استان‌ها قرار دارند؟

از نظر هکتاری یا کیفیت فعالیت در برخی استان‌ها پایین است. استان‌هایی که تولید در آن‌ها شروع شده استان همدان، اردبیل، کرمانشاه و آذربایجان غربی است.

 

- چه تمهیداتی برای حضور سرمایه‌گذاران در این شهرک‌ها پیش‌بینی شده است؟

اقدامات و تمهیدات مناسبی در راستای تسهیل‌گری فرآیند واگذاری‌ها، صدور مجوزها، پرداخت تسهیلات و... در شهرک‌های کشاورزی صورت پذیرفته که این مساله زمینه حضور سرمایه‌گذاران را بیش از گذشته فراهم کرده است.

البته ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی و اعطای اختیارات به شرکت شهرک‌های کشاورزی از جمله صدور پروانه تأسیس‌ و بهره‌‌برداری شهرک‌های کشاورزی و کوتاه کردن زمان صدور مجوزها گام مثبتی در جهت تسهیل در امور سرمایه‌گذاران  طی 3 ماه گذشته بوده است. همچنین در قبال مطالعات و صدور مجوز وجهی از سرمایه‌گذاران دریافت نمی‌شود و امید می‌رود با کاهش بروکراسی مربوط به این حوزه، شاهد فعالیت بیشتر سرمایه‌گذاران در عرصه‌های اقتصادی شهرک‌های کشاورزی باشیم.

 

- آیا حضور متقاضیان حقوقی برای واگذاری  شهرک‌های کشاورزی امکان‌پذیر است؟

بله‌، در این خصوص علاوه بر واگذاری به افراد حقیقی‌، واگذاری شهرک‌های کشاورزی به افراد حقوقی نیز امکان‌پذیر شده و محدودیتی در این زمینه قائل نیستیم.

 

- وضعیت تسهیلات بانکی که در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، چگونه است؟

خطوط اعتباری مختلفی برای پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران در شهرک‌های کشاورزی در نظر گرفته شده که کارکردشان متفاوت است؛ تمرکز فعالیت‌های فعلی شرکت‌های کشاورزی در شرایط فعلی در حوزه گلخانه‌ها و آبزی‌پروری است.

یکی از خطوط اعتباری پیشنهاد شده، صندوق توسعه ملی است که با سود 14.5 درصد بدون محدودیت آماده پرداخت به متقاضیان است. البته در بعضی استان‌ها این سود 11 درصد است. همچنین استفاده از تسهیلات روستایی با سود 6 درصد که برای مناطق مرزی و محروم چهار درصد لحاظ شده و سقف پرداخت تسهیلات در این خط اعتباری حداکثر تا 15 میلیارد تومان به ازای هر متقاضی است. یکی دیگر از منابع تسهیلاتی پیش‌بینی شده برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای است.

میزان تسهیلات برای احداث واحدهای گلخانه‌ای نیز بستگی به میزان سرمایه‌گذاری‌، نوع تولید و سازه مورد نظر دارد .

 

- واگذاری شهرک‌ها چگونه خواهد بود؟

در واگذاری‌ها اعلام شد که هدف از راه‌اندازی شهرک‌های کشاورزی توجه بیشتر به مقوله تولید است. مسائل تجاری و درآمدی در شهرک‌های کشاورزی مدنظر نیست. به همین دلیل قیمت عرصه‌های واگذارشده به تناسب هزینه‌هایی که برای زیرساخت صورت گرفته در نقاط مختلف کشور متفاوت است و برای قیمت گذاری نیز از کارشناسان رسمی دادگستری استفاده کرده ایم و قیمت‌ها به‌گونه‌ای است که سرمایه‌گذار با  آسایش خاطر بتواند حضور داشته باشد.

 

- وضعیت اختصاص اراضی بزرگ مالکان کشاورزی برای گلخانه‌ها چگونه است؟

در حال حاضر برای 37 شهرک خصوصی مجوز صادر کرده‌ایم و بیشترین شهرک‌های خصوص مربوط به استان فارس است. سعی ما بر این است که بروکراسی صدور مجوز برای بخش های خصوصی با رعایت مقررات مربوطه کوتاه کنیم.

برای کشاورزانی که بزرگ ‌مالک هستند و مایل‌اند در اراضی خود شهرک گلخانه‌ای خصوصی داشته باشند، امکاناتی از جمله صدور مجوز، انجام مطالعات و پرداخت تسهیلات بانکی فراهم شده است. البته حداقل سطح برای یک شهرک گلخانه‌ای پنج هکتار است و باید عرصه به اندازه‌ای باشد که بتوان هم گلخانه و زنجیره را داخل شهرک همراه یکدیگر داشته باشیم.

در بخش دیگری نیز همراهی و مشارکت با بخش خصوصی با ایجاد زمینه زیرساخت‌ها انجام می‌دهیم به گونه‌ای که زمین توسط شهرک‌های کشاورزی و زیرساخت از بخش خصوصی و یا برعکس صورت خواهد پذیرفت که دستورالعملش ابلاغ  شده است.

 

در شهرک‌های گلخانه‌ای از تجهیزات داخلی استفاده می‌شود؟

تلاش و تاکید ما بر آن است که در ایجاد زیرساخت‌ها و اجرای سازه‌های گلخانه‌ای از تجهیزات و منابع داخلی کشور استفاده شود و این موضوع به کلیه استان‌ها ابلاغ شده است. اما در موارد نادر که ناگزیر باشیم و نمونه داخلی وجود نداشته باشد از تجربیات و تجهیزات خارجی استفاده خواهیم کرد که در آن موارد هم تاکید بر انتقال تکنولوژی بصورت همزمان داریم.

 

- آیا به اهداف برنامه 1404 که 40 درصد تولیدات گلخانه‌ای در شهرک‌های کشاورزی است‌، خواهیم رسید؟

طرحی توسط این شرکت تهیه شده که در آن در صورت حمایت دولت طی سه سال متعهد می‌شویم که 10 هزار هکتار زیرساخت گلخانه در سطح کشور آماده کنیم. برای این کار حدود 370 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی درخواست منابع کرده‌ایم و در حال رایزنی و پیگیری برای رسیدن به نتیجه هستیم.

این مساله می‌تواند سطح کشت واحدهای گلخانه‌ای را دو برابر کند و از 13 هزار هکتار به 26 هزار هکتار برساند.

 

 

 

 

 

منبع: http://www.iana.ir

 

 

 

مشاهده 375 مرتبه

آخرین اخبار

حرارت تورم نصف شد

حرارت تورم نصف شد

انتشار: مهر 02, 1398

مقایسه روند شاخص قیمت‌ها در نیمه اول سال ۹۸ با دوره مشابه

 

کشاورزی بهترین جایگزین برای نفت و مانع خروج ارز از کشور

کشاورزی بهترین جایگزین برای نفت و مانع خروج ارز از کشور

انتشار: مهر 02, 1398

محمد رضا اسکندری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با تقدیر و تشکر از تلاش‌ها و رضایت مندی از فعالیت‌های مجتبی نوروزی در دوره مدیریت گروه و معارفه عبدالامیر باروتکوب به عنوان مدیرعامل جدید به مطالبات و انتظارات خود از گروه در راستای اقدامات اثربخش برای رفع برخی از مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد.

تحریم بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند

تحریم بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند

انتشار: شهریور 31, 1398

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران گفت: تحریم جدید امریکا بر علیه بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی و صنایع غذایی را برای کشور ما کندتر و هزینه‌برتر خواهد کرد.

 

تحریم بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند

تحریم بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند

انتشار: شهریور 31, 1398

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران گفت: تحریم جدید امریکا بر علیه بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی و صنایع غذایی را برای کشور ما کندتر و هزینه‌برتر خواهد کرد.

 

شتاب برنامه‌های الکترونیکی گمرک

شتاب برنامه‌های الکترونیکی گمرک

انتشار: شهریور 31, 1398

گمرک ایران از شتاب گرفتن ۹ برنامه اجرایی در قالب گمرک الکترونیکی خبر داد.

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 2227

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 2192

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 2154

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1943

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1786

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.