دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 08:36

بازارساز مقابل نوسان‌گیران ایستاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلار از مرز ۱۲ هزار تومان بالا نرفت

روز گذشته، دلار پرنوسان‌ترین روز معاملاتی از اوایل دی ماه را تجربه کرد؛ ولی همچنان نتوانست به بالای مرز ۱۲ هزار تومانی سرک بکشد. در روزی که دلار تحرک زیادی داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز بین دو کانال ۳ میلیون و ۸۰۰ و ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی نوسان کرد. 

 

در دومین روز هفته، دلار در ابتدای روز تا محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی پیش رفت؛ ولی در ادامه با قرار گرفتن در مسیر کاهشی، تا سطح ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. قیمتی که ساعت ۴ بعدازظهر برای دلار ثبت شد، ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان بود که ۱۰۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز ابتدایی هفته بود. همسو با نزول دلار، سکه روی عدد ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان ایستاد که ۵۵ هزار تومان پایین‌تر از روز شنبه بود.  اکثر فعالان بازار ارز، مقابله بازارساز با نوسان‌گیران را متغیر اثرگذاری دانستند که منجر به تغییر مسیر دلار شد. به باور شماری از فعالان، بازارساز از یکسو اقدام به عرضه حواله درهم کرد و از سوی دیگر، عرضه ارز از کانال صرافی‌های منتخب را نیز افزایش داد. در این میان، برخی معامله‌گران نیز باور داشتند، بیشتر از عرضه بازارساز خروج نوسان‌گیران پیش از ورود دلار به کانال ۱۲ هزار تومان، عامل معکوس شدن جهت حرکتی دلار بوده است. این عده معتقد بودند نوسان‌گیران با تصور اینکه بازارساز به خروج دلار از مرز ۱۱ هزار تومانی حساس است، در محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی فروش‌های خود را بالا بردند. در مقابل، بیشتر فعالان بازار باور داشتند، افزایش عرضه بازارساز منجر به عقب‌نشینی نوسان‌گیران شد. به گفته آنها، در ابتدای بازار روز یکشنبه نرخ حواله درهم با سرعت زیاد تا سطح ۳ هزار و ۲۵۰ تومان رشد کرد.با این سطح قیمتی، ارزش دلار در بازار داخلی کمی بیش از ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان بود. جالب آنکه دلار در بازار داخلی کمی پیش از ساعت ۱۲ ظهر روی عدد ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار گرفت. در این میان، نرخ حواله درهم به یکباره با سرعت زیادی در سرازیری کاهشی قرار گرفت. برخی فعالان عنوان کردند حتی قیمت درهم تا محدوده ۳ هزار و ۸۰ تومانی افت کرد. به‌دنبال این افت، دلار در بازار داخلی نیز تا زیر محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی پایین رفت. اواخر روز قیمت درهم و دلار کمی اصلاح شد؛ ولی در نهایت هر دو در سطوح پایین‌تری نسبت به روز شنبه به کار خود پایان دادند.  دیروز معامله‌گران در ابتدای روز تلاش کردند سکه تمام بهار آزادی را از مرز ۴ میلیونی عبور دهند؛ با این حال، قیمت پیش از آنکه به مرز یادشده برسد، در جادهکاهشی قرار گرفت و حتی نتوانست کانال ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی را حفظ کند. سکه بازان در محدوده ۳ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان خریدهای خود را بالا بردند و توانستند مانع از کاهش بیشتر قیمت فلز گرانبهای داخلی شوند. در کنار سکه تمام،  دیروز نیم سکه، ربع سکه و گرم طلا نیز کاهش قیمت را تجربه کردند.

 

آربیتراژ ارزی به سوی صرافی‌های بانکی

 از نکات جالب  بازار ارز در روز یکشنبه، نوع قیمت‌گذاری برخی از صرافی‌های منتخب بازارساز بود. به گفته فعالان، دیروز نرخ صرافی‌های منتخب، چندین بار در طول روز تغییر کرد؛ ولی آنچه بیشتر جلب نظر می‌کرد، بالا بودن نرخ خرید این صرافی‌ها نسبت به قیمت فروش در کف بازار بود. در واقع در مقاطعی از روز گذشته، معامله‌گران می‌توانستند از بازار آزاد اقدام به تهیه ارز کنند  و با قیمت بالاتر به این صرافی‌های بانکی بفروشند. به‌عنوان مثال، زمانی که قیمت دلار در بازار آزاد، ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان بود، قیمت خرید صرافی‌های منتخب روی عدد۱۱ هزار و ۷۰۰تومان قرار داشت و قیمت فروش ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بود. حدود ساعت ۳ بعدازظهر نرخ صرافی‌های بانکی و بازار به همدیگر نزدیک شد و هر دو در محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفتند تا امکان آربیتراژ ارزی نیز از میان برود. البته گروهی از فعالان باور داشتند، بازارساز با این تاکتیک (بالا بودن نرخ خرید نسبت به نرخ فروش کف بازار) قصد داشت بخشی از ارزهای خانگی را وارد چرخه بانکی کند و جذابیت فروش را برای این دسته از افراد بالا ببرد. از نظر آنها، بازارساز هر چقدر بتواند نگاه افراد عادی را از معاملات دور کند، در برابر نوسانات درازمدت بازار را مصون‌تر خواهد کرد.

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

مشاهده 199 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1881

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.