شنبه, 29 دی 1397 ساعت 14:39

بهانه‌های ناموجه برای بازی با بازار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بررسی دلایل نوسان قیمتی نهاده‌های دامی و قیمت گوشت و مرغ

 

دلیل این افزایش‌ ناگهانی قیمت یک بهانه ناموجه به اسم عدم تخصیص ارز به فروشنده خارجی است. این موضوع که تحریم‌ها باعث ترخیص نشدن محموله‌های خوراک دام و دموراژ سنگینی که به برخی از این کشتی‌ها وارد می‌شود، شده است منطقی نیست.

 

نوسان قیمت نهاده‌های دامی نه تنها باعث آشفتگی قیمت در بازار مواد اولیه تولیدات دامی می‌شود، بلکه منجر به افزایش قیمت فرآورده‌های دامی و برهم خوردن تعادل در بازار می‌شود. به همین دلیل با هر تکانه قیمتی، قیمت فرآورده‌هایی چون شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ماه‌های اخیر تامین نهاده‌های دامی با مشکلات فراوانی مواجه بوده است. افزایش جهانی قیمت نهاده‎های دامی، عدم تمایل کشتی‌ها برای بارگیری به سمت ایران، افزایش قیمت ارز، طولانی شدن پروسه ثبت سفارشات و ترخیص نشدن کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی و ماندن این محموله‌ها روی آب دلایلی است که به کرات در پاسخ به علت افزایش قیمت نهاده‌های دامی شنیده می‌شود.

 

دبیر کمیته صنعت طیور حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا در ارتباط با علت افزایش قیمت خوراک دام و بالطبع فرآورده‎های دامی توضیح داد: «قیمت نهاده‌ها به شکل غیرقابل انتظار و غیرقانونی در حال افزایش است. به طور مثال اگر امروز سویا را با قیمتی بیش از سه هزار تومان بخریم، فردا این قیمت به چهار هزار تومان می‌رسد. دلیل این افزایش‌ ناگهانی قیمت یک بهانه ناموجه به اسم عدم تخصیص ارز به فروشنده خارجی است. این موضوع که تحریم‌ها باعث ترخیص نشدن محموله‌های خوراک دام و دموراژ سنگینی که به برخی از این کشتی‌ها وارد می‌شود، شده است منطقی نیست. گفته می‌شود ارز به دست فروشنده نرسیده و در اثر تخلیه نکردن بار دموراژ وارد شده به این محموله‌ها به تولیدکننده تحمیل می‌شود. حال سوال این است که آیا در تمامی مدت چندماهه اخیر همه کشتی‌ها به چنین مشکلی برخورده‌اند که هر بار قیمت‌ها افزایش می‌یابد و این روند افزایشی تمام شدنی نیست؟ در واقع باید گفت علت واقعی این افزایش قیمت عدم نظارت نهادهای ناظر و اهمال این نهادها در مهار کردن افزایش غیرقانونی این محصولات است. افزایش روز به روز قیمت نهاده‌ها غیرقانونی است. به طور متوسط تغذیه نقش 70 درصدی در قیمت تمام  شده فرآورده‌های دامی دارد. با در نظر گرفتن چنین نقش مهمی باید نظارت را بر این بخش بیشتر کرد.»

 

برومند چهارآئین در ارتباط با افزایش لجام گسیخته قیمت نهاده‎های دامی گفت: «با توجه به افزایش روز به روز قیمت نهاده‌ها باید انتظار افزایش قیمت گوشت و مرغ را داشته باشیم. با در نظر گرفتن قیمت بالای نهاده‌های دامی، تولیدات دامی با افزایش قیمت مواجه‌اند و این نکته‌ای است که سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باید آن را هنگام  قیمت‌گذاری مدنظر قرار دهد. لزوم کنترل قیمت و نظارت بر قیمت در لایه‌های پایین تر تولید است. این در حالی است که سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به جای آن که تمرکزش را بر قیمت تمام شده مرغ بگذارد، باید قیمت نهاده‌ها را کنترل کند. به طور مثال این سازمان نباید فقط و فقط مرغ را ببیند و فشارش را بر تولیدکننده مرغ اعمال کند، بلکه باید بر قیمت ذرت و سویا نظارت کافی را داشته باشد. این سازمان قیمت مرغ زنده را 6350 تومان و قیمت لاشه مرغ را 9800 تومان تصویب کرده، اما با توجه به اینکه قیمت جوجه یک روزه 3700 تومان و  قیمت نهاده‌های اصلی خوراک دام ذرت 1700 تومانی و سویا است که از مرز 3 هزار تومان نیز گذشته و در حال رسیدن به 4هزار تومان است، تعیین این قیمت منطقی نیست. مرغ 9800 تومانی جفا در حق مرغدار و مصرف‌کننده است. قیمت تعیین شده غیرکارشناسی است، بین  قیمت تمام شده و قیمت تعیین شده یک فاصله پرنشدنی وجود دارد.»

 

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران، یکی دیگر از علل تعیین قیمت غیرواقعی برای مرغ را عدم حضور تشکل‌های بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها دانست و گفت: «قیمت 9800 تومانی مرغ در حالی تعیین شده که تشکل‌های مرتبط در این تصمیم‌گیری دخیل نبوده‌اند. با توجه به قیمت نهاده‌های دامی نرخ مرغ زنده 9هزار و  تومان250 و قیمت تمام شده مرغ در خرده فروشی‌ها حدود 13 هزار تا 13 هزار و 500 تومان است.»

 

دبیر کمیته صنعت طیور حزب تدبیر و توسعه در ادامه با انتقاد از دستوری بودن قیمت‌ها گفت: «تجربه نشان داده است که با اعمال قیمت‌های دستوری، قیمت‌ها پس از گذشت چند ماه افزایش چندبرابری می‎‌یابد. قیمت‌های دستوری هیچ‌وقت عملیاتی نشده و همواره نتیجه عکس داشته‌اند.»

 

او یکی دیگر از علل افزایش قیمت نهاده‌ها را ناتوانی  تشکل‌های بخش خصوصی دانست و گفت: «یکی از عواملی که باعث افزایش قیمت‌های این چنینی شده عدم عضویت تمامی تولیدکنندگان در تشکل‌های مرتبط است. این تشکل‌ها نماینده واقعی تولیدکنندگان نیستند. این تشکل‌ها انحصارطلبانه است و برخی از تولیدکنندگان با عضویت در این تشکل‌ها مانع ورود بخش عمده‎ای از تولیدکنندگان واقعی به این تشکل‌ها می‌شوند. ناکارآمدی تشکل‌های بخش خصوصی که در این ارتباط فعالند، یکی از علل افزایش قیمت‌ها محسوب می‌شود.»

 

 

 

 

منبع: http://www.iana.ir

 

 

مشاهده 170 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1881

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.