شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 13:37

کاهش وابستگی تولید به ارز نیمایی؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پس از انتقادات بخش خصوصی در مورد محدود بودن شیوه‌های رفع تعهد ارزی و مکانیزم‌های بازگرداندن ارز صادراتی به کشور، بانک مرکزی در آخرین ساعات روز چهارشنبه، بخشنامه‌ای را به منظور تسریع شیوه «واردات در مقابل صادرات» ابلاغ کرد.

 

این دستورالعمل که در قالب یک بسته تسهیل‌کننده تدوین شده، در ادامه مصوبات قبلی بازگشت ارز حاصل از صادرات، مکانیزم‌های استفاده از روش مذکور را برای تامین مواد اولیه خطوط تولید مشخص کرده است. فعالان اقتصادی با استقبال از بخشنامه جدید بانک مرکزی، معتقدند با عملی شدن این بسته جدید، ‌وابستگی به ارز نیمایی محدود خواهد شد و زمینه برای سوق دادن واردات به سمت استفاده از ارز صادراتی بیش از گذشته فراهم می‌شود

 

 از نگاه فعالان، این اقدام شرایط را برای نزدیک کردن نرخ ارز نیمایی و نرخ بازار آزاد در یک نقطه تعادلی فراهم می‌کند و از سوی دیگر واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید را از محل ارز حاصل از صادرات تسهیل می‌کند. اما این دستور جدید از سوی سیاست‌گذار پولی در حالی عملیاتی شده است که پیش از این و در ماه‌های اخیر، فعالان بخش خصوصی تاکید داشتند که رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان به فروش ارز در سامانه نیما محدود شده و روش‌های دیگری مانند «واردات در مقابل صادرات» صرفا روی کاغذ مانده و فعالان امکان استفاده از آن را به شکل مطلوب ندارند. آنها بر همین اساس معتقدند که آمار و ارقام اعلام شده در مورد مقدار ارز بازگشتی توسط بخش خصوصی صحیح نیست، چرا که سیاست‌گذار با تمرکز بر مکانیزم سامانه نیما، سایر روش‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد.

در واقع رویه واردات در مقابل صادرات اگرچه از ابتدای بخشنامه‌های ارزی به‌عنوان یکی از راهکارهای بازگرداندن ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور مطرح بود؛ اما در عمل با مشکلاتی مواجه شد که کارآمدی خود را از دست داد؛ به‌گونه‌ای‌که به گفته فعالان اقتصادی در ابتدا این راهکار تنها برای آن دسته از صادرکنندگانی که تولیدکننده بودند عملیاتی شد و واگذاری ارز صادراتی به غیر (واردکننده) و استفاده از ارز صادراتی برای آن دسته از صادرکنندگانی که تولیدکننده نبودند، میسر نبود. از سوی دیگر تغییر ضوابط واردات که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد به این رویه سرایت کرد؛ چراکه تعیین سقف و سابقه واردات، برای صادرکنندگانی که در گذشته هیچ وارداتی نداشتند، مشکل‌آفرین شد. اما مذاکرات بخش‌خصوصی با متولیان دولتی درخصوص این مشکلات به نتیجه رسید و واردات در مقابل صادرات تسهیل شد. زمان ثبت‌سفارش کوتاه شد، صادرکنندگان توانستند ارز حاصل از صادرات خود را به غیر واگذار کنند و این شیوه به‌منظور رفع تعهد ارزی مورد استفاده قرار گرفت.

 

اما انتقادات وارد شده به این سیاست در روزهای اخیر شکل و شمایل دیگری هم به خود گرفت. اخیرا معاونت فنی اتاق بازرگانیایران با صدور فراخوانی، از فعالان اقتصادی درخواست کرد که هر گونه مشکل و مانع درخصوص رویه واردات در برابر صادرات را به‌صورت مکتوب در اختیار معاونت فنی و خدمات بازرگانی پارلمان بخش‌خصوصی قرار دهند تا مشکلات فعالان در این بخش به متولیان دولتی منتقل شود. پس از انتقادات مطرح شده و همین طور انتشار فراخوان اتاق ایران، بانک مرکزی چهارشنبه هفته گذشته از بسته تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات رونمایی و جزئیات آن را اعلام کرد. این بسته در راستای «تسهیل در فرآیند واردات در مقابل صادرات»، «کاهش زمان واردات مواد اولیه و واسطه‌ای مرتبط با واحدهای تولیدی»، «روان‌سازی عملیات بانکی و تشریفات گمرکی» همچنین «انجام ثبت سفارش‌های بانکی از محل ارز صادراتی» به وزارت صمت ابلاغ شده است.  در این رابطه رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، بسته جدید بانک مرکزی را اقدامی راهگشا در جهت واردات مواد اولیه و واسطه‌ای مورد نیاز خطوط تولید ارزیابی می‌کند. محمد لاهوتی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار کرد که از این طریق، راه برای واگذاری ارز حاصل از صادرات باز می‌شود و به تدریج استفاده از ارز نیمایی محدود خواهد شد.

بنابراین واردات کشور بیشتر به سمت استفاده از ارز حاصل از صادرات سوق پیدا می‌کند. او اظهار امیدواری کرد که با ادامه و بسط این سیاست، در سال آینده عرضه ارز ارزان‌قیمت متوقف شود و سیاست‌گذار به جای تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی، از شیوه‌های دیگری برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر استفاده کند. ‌

 

 

 

 

 

منبعhttps://donya-e-eqtesad.com

 

مشاهده 137 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1959

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1791

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.