دوشنبه, 14 فروردين 1396 ساعت 13:37

گزارش معاون وزیر کشاورزی از وضعیت تولید گندم ، شرایط اقلیمی و کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون وزیر کشاورزی از تکرار خودکفایی تولید گندم ایران در سال جاری به شرط مناسب بودن وضعیت و شرایط اقلیمی کشور خبر داد 

معاون وزیر کشاورزی از تکرار خودکفایی تولید گندم ایران در سال جاری به شرط مناسب بودن وضعیت و شرایط اقلیمی کشور خبر داد و گفت: تاخیر در اعلام نرخ‌های خرید تضمینی گرچه درست نبود اما کشاورزان استقبال بهتری از سال گذشته داشتند.
 عباس کشاورز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سطح زیر کشت گندم نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار  هکتار بوده که از این میزان دو  میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار آن آبی و سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار و دیگر نیز دیم است. علیرغم اینکه گفته می شود با توجه به تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم میزان کشت و استقبال کشاورزان برای تولید این محصول استراتژیک کاهش پیدا کرده است، در ابتدای فصل زراعی استقبال بی نظیری از سوی کشاورزان برای خرید و استفاده از بذور مختلف صورت گرفت؛ به گونه‌ای که میزان مصرف بذر  ۱۵ درصد افزایش یافت و این میزان در زمینه مصرف کود بین شش تا ۹  درصد برای انواع کودهای کشاورزی رشد پیدا کرده است که با توجه به این شرایط پیش بینی می شود تولید گندم در سال زراعی پیش رو در صورت مساعد بودن شرایط و وضعیت اقلیمی و جمعیت کشور به اندازه سال گذشته باشه و بتوانیم خودکفایی گندم را مجددا تکرار کنیم.
 وی همچنین در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم و آینده آن با توجه به نارضایتی کشاورزان از قیمت تصویب شده از سوی دولت اعلام کرد: تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا نرخ خرید تضمینی گندم به گونه ای تصویب شود تا کشاورزان نسبت به آن رضایت بهتری داشته باشند و درخواست این وزارتخانه از دولت این بود ها عنایت بیشتری به قانون داشته باشد و بر اساس آن نرخ خرید تضمینی گندم را افزایش دهد اما مسئولان دولت نیز بیشتر است دیگران نگران تامین نقدینگی برای پرداخت مطالبات کشاورزان بودند که نگرانی درست و به حقی است کشاورزان با توجه به محدودیت های دولت انتظار افزایش نرخ خرید تضمینی گندم را داشته باشند اما نهایت تلاش خود را انجام می دهیم تا به صورت غیر مستقیم بتوانیم از کشاورزان گندم کار حمایت کنیم و تسهیلات و امکانات بیشتری در اختیار آنها قرار دهیم تا جبران کننده ی این مسئله باشد که به عنوان مثال می توان به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم به صورت کیفی اشاره کرد که امیدواریم این کار از سال جاری اجرایی شود.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه با توجه به تقویت مکانیزاسیون و دیگر تجهیزات و زیرساخت های مورد نیاز بخش کشاورزی وضعیت کشت گندم بهتر از سال گذشته است، افزود: سیستم ها و ماشین آلات کاشت مناسبی برای کشت بذر گندم در اراضی شور و غیر شور از سوی سازندگان ماشین آلات کشاورزی از کشورهای مختلف وارد شده است و برای دومین سال به عنوان نمونه آبیاری میکرو در بیش از ۳۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی برای کشت این محصول استراتژیک استفاده می شود.
 وی همچنین از نظر وضعیت و شرایط اقلیمی در زمین های کشاورزی به ویژه اراضی گندم گفت: گرچه پاییز خوبی نداشتیم و از سبز مطلوبی در پاییز برخوردار نبودیم که به ویژه برای کشت دیم موثر است. البته در برخی نقاط مانند مغان، خراسان، گلستان و غیره بارندگی در فصل پاییز وجود داشت و متعاقب آن از اواخر آبان ماه تا اسفند ماه سرما و برف در کشور رخ داد چه خسارت هایی به بخش‌های کشاورزی به ویژه چغندر، ذرت و غیره وارد کرد. اما موجود برف و سرما نعمت هایی هم برای بخش کشاورزی دارد چرا که باعث می‌شود تبخیر کاهش پیدا کند.
 کشاورز ادامه داد: پیش بینی های هواشناسی برای فروردین و اردیبهشت ماه نیز وضعیت و شرایط اقلیمی مناسبی را نشان می دهد همچنین بازدیدهایی که تاکنون از مزارع کشاورزی به ویژه زمین های گندم در ۱۰ استان کشور صورت گرفته‌اند گویای این مسئله است که علارغم اینکه نسبت به سال گذشته از نظر زمانی عقب تر هستیم از نظر شرایط تولید وضعیت بهتری داریم.
 وی با اشاره به اینکه با توجه به این شرایط نمی‌توان کاهش تولید گندم را جدی گرفت، اضافه کرد: مامانم سالگرد چه از نظر تعداد و بارندگی و میزان آن گذری کاهش نسبت به سال گذشته وجود دارد اما از سوی دیگر حجم بارندگی ها نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است که می‌توان گفت در سال زراعی جاری جدول تاخیر در سبز شدن اراضی گندم وجود داشت اما بارندگی‌های موثر بیشتری رخ داد با وجود برف و سرما سبب شده تا آن زمان کاهش تبخیر گیاه کمتر آسیب ببیند؛ بنابراین کیفیت زمین های کشاورزی با توجه به این شرایط اقلیمی و توجه بیشتر کشاورزان از پارسال بیشتر شده است.
 معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار کرد: گرچه برخی از طرفداران محیط زیست نگران مصرف کود در بخش کشاورزی و تبعات آن برای محیط زیست هستند اما این را باید بدانند که اقدامات مناسبی در دولت یازدهم در راستای ساماندهی تولید واردات و مصرف کودهای کشاورزی از نظر کمی و کیفی طبق استانداردهای جهانی صورت گرفت.
 کشاورز با بیان اینکه هرجا نگرانی برای کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی وجود داشته باشد زودتر از همه وزارت جهاد کشاورزی ورود پیدا  می کند، تأکید کرد: بر اساس نیازها و پتانسیلهای بخش کشاورزی باید سالانه حدود ۴.۵ میلیون تن انواع کودهای کشاورزی مصرف شود در حالی که میزان مصرف این محصولات در حال حاضر کمتر از ۲.۲ میلیون تن است که به عنوان مثال می‌توان گفت مصرف کود پتاست که پیش از این در سطح مطلوبی قرار داشت به طور کلی فراموش شده است در حالی که مصرف این کود می‌تواند به تقویت خاک و گیاه کمک کنند؛ بنابراین می توان گفت که مصرف کود در بخش کشاورزی نصف استانداردها و نیاز بخش کشاورزی است و اگر یک کشاورز در زمین خود بیش از حد کود مصرف کند نباید این شائبه را ایجاد کنیم که کودهای شیمیایی بیش از حد در بخش کشاورزی مصرف می شود و از سوی دیگر امروز شرایط به گونه ای ساماندهی شده کشاورزی نمی‌تواند بدون پروانه از کود شیمیایی استفاده کند.
 
وی اضافه کرد: در زمینه تولید و مصرف انواع بذور در بخش کشاورزی نیز کیفیت در سطح مطلوبی ارتقا پیدا کرده است؛ به گونه ای که ایران می‌تواند در حال حاضر به صادر کننده انواع بذرهای کشاورزی تبدیل شود و نکته مثبت در این است که اغلب اموردر بخش‌های مختلف کشاورزی است که در سال های گذشته به بخش های خصوصی واگذار شده است.

 

منبع :http://iana.ir/fa/news/42235

 

 

مشاهده 1540 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1955

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1882

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1803

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1787

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1607

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.