سه شنبه, 15 فروردين 1396 ساعت 16:17

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.

 

 وزیر جهاد کشاورزی امروز در نخستین روزهای کاری سال ۹۶خورشیدی در حالی از اصحاب رسانه برای شرکت در نشست خبری دعوت کرده بود که مهلت دولت یازدهم رو به اتمام است و همگان به گزارش عملکرد وزارتخانه‌ها چشم دوخته‌اند. بخش کشاورزی از زمان روی کار آمدن وزیر جدید در این دولت، تغییرات خیره کننده و البته قابل دفاعی داشته، تا جایی که منتقدان منصف را نیز به تحسین و تمجید وادارکرده است.

 یکی از این اقدامات، افزایش عملکرد تولید در واحد سطح بود. سیاست‌های چهار سال اخیر، بر این مبنا پایه‌گذاری شد که توسعه عمودی تولید محصول شکل بگیرد، نه گسترش افقی؛ به عبارتی،‌ در کنار اینکه هیچ افزایش سطحی در برنامه‌ها دیده نشد، میزان بهره‌وری در واحد سطح افزایش یافت و حتی سطح زیر کشت، ۳۶۰هزار هکتار در مجموع نسبت به سال ۹۲کاهش داشت، اما در عین حال، میزان ذخایر کشور سه میلیون تن اوج گرفت.

 گندم نیز درمقایسه با سال ۹۲افزایشی بیش از دو برابر را تجربه کرد و از حدود پنج میلیون تن به ۱۱میلیون و ۵۰۰هزار تن رسید. در همین راستا کشاورزانی که چهار سال پیش، حدود چهارهزار میلیارد بایت فروش گندم به دولت پول گرفتند؛ سال گذشته همان عده، نزدیک به ۱۵هزارمیلیارد تومان به حساب‌شان واریز شد. حال پرسش اینجاست که آیا این کشاورزان فقیرتر شده‌اند؟ وزیر جهاد کشاورزی در این نشست، روی این موضوع تاکید کرد ومعتقد بود که احتمالاً منشاء چنین ناشکری‌هایی را باید در بحث‌های سیاسی و انتخاباتی جست‌وجو کرد.

 

افزایش ۳۰تا ۴۰درصدی درآمد برنجکاران، افزایش هشت درصدی تولید برنج، افزایش سرمایه بانک کشاورزی از یک هزار و ۸۰۰میلیارد تومان در سال ۹۲به شش‌هزار میلیارد تومان در سال ۹۶و صادرات بیش از ۷۵۰هزار تن لبنیات به ۳۰کشورجهان در ۱۱ماهه سال گذشته از اتفاقات مثبت دیگری بود که در کارنامه حجتی به ثبت رسید.

 

محمود حجتی، با اشاره به اینکه به راحتی می‌توان در شکر به خودکفایی رسید، گفت: سال ۹۲تولید این محصول به یک میلیون و ۱۰۰هزار تن رسید که این عدد در سال ۹۵به بیش از یک میلیون و ۶۵۰هزار تن افزایش یافت. این در حالی است که در سال‌های ۸۶ -۸۷به دلیل صفرشدن تعرفه واردات شکر، تولید چغندرقند از شش میلیون تن به کمتر از۲میلیون تن رسید و ضررمالی بسیاری به کشاورزان و کارخانه‌ها وارد شد.

 به گفته حجتی، اگرچه سطح زیر کشت چغندر در سال‌های ۸۶ -۸۷، ۱۷۳هزار هکتار بود وعمدتا به صورت بهاره کشت می‌شد، اما سال ۹۵به ۱۰۳هزارهکتار کاهش یافت و درعوض، متوسط تولید از ۲۷تن به ۵۴تن افزایش یافت. در همین راستا کشت پاییزه نیز برای این منظور به راه افتاد و از آنجا که ۸۰درصد بارندگی‌ها در همین فاصله صورت می‌گیرد، می‌توان از آب سبز برای آبیاری آن ها استفاده کرد.

 آن طور که وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد، اکنون در خوزستان اگر کارخانه‌ها ۵۰تا ۶۰هزار تن ظرفیت خود را افزایش دهند، بازهم امکان تولید چغندرقند وجود دارد. ضمن اینکه برای تناوب کشت با گندم، کاشت چغندرقند بسیار ضروری است. این امر علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغالزایی را نیز به همراه خواهد داشت؛ اتفاقا مشکلاتی که ما در عرصه اقتصاد با آن درگیر هستیم، همین‌ها هستند.

 

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در ارتباط با تعطیلی کارخانه قند ورامین، اظهار کرد: این کارخانه به دنبال واردات شکر خام بوده است، نه تولید. البته برای مدتی کوتاه، دولت حاضر است به شرط صادرات شکر فراوری شده شکر خام مورد نیاز آن را در مدتی کوتاه تامین کند، اما این محصول که پایه آن واردات است، نباید در بازار کشور توزیع شود، زیرا به تولید داخلی ضربه می‌زند.

 

دانه‌های روغنی، یکی دیگر از مواردی بود که حجتی به آن اشاره کرد. سطح زیر کشت کلزا (به صورت جایگزینی با محصول دیگر) نسبت به سال ۹۲به سه برابر رسیده و اگر طبق برنامه پیش رویم، می‌توانیم تا ۷۰درصد نیاز خود را در داخل تامین کنیم.

 

شاید بتوان گفت که تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر توسعه گلخانه‌ها امروز بیش از هر زمان دیگری، به چشم می‌آمد. اگرچه تسهیلات خوبی برای این منظور در نظر گرفته شده، اما هنوز از برنامه عقب هستیم و باید در این زمینه بیش تر تلاش شود. ۱۰درصد از ورودی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی، علاوه بر ردیف‌های بودجه، به توسعه کشت گلخانه و ماهی درقفس اختصاص یافته است. این در حالی است که سازگاری اقلیم کشور به ویژه در مناطق جنوبی، برای کاشت سبزی و صیفی گلخانه‌ای بسیار بالاست و حتی پتانسیل صادرات دارد.

 هرچند سال گذشته تاسیس یک هزار و ۵۰۰هکتار گلخانه هدف گذاری شده بود، اما با شکستن رکورد سالانه یک هزار و ۲۰۰هکتار آن محقق شد و امسال نیز قرار است دوهزار هکتار به مقدار آن اضافه شود. به اعتقاد وزیر جهاد کشاورزی، به ازای هر گلخانه ۱۰نفراشتغال مستقیم ایجاد شده و بهره‌وری آب تا ۹۰درصد بالا خواهد رفت. ضمن اینکه کشور روسیه هشت ماه از سال به این محصولات احتیاج دارد. این در حالی است که تجار ما هنوز نتوانسته‌اند خواست آن ها را در بسته‌بندی و نظم در صادرات، تامین کنند.

 

پرورش ماهی در قفس نیز اگرچه ۲۰هزار تن هدف گذاری شده بود، اما به ۱۶هزار تن در سال گذشته رسید و پیش‌بینی امسال ۵۰هزار تن است. اگر شرایط فراهم باشد، قطعا به افق برنامه ششم که تولید ۲۰۰هزار تن از این محصول است، خواهیم رسید. البته ظرفیت تولید ماهی در قفس یک میلیون تن در سال برآورد شده است.

 

وی گفت: حجم عملیات برای تجهیز مزارع به سیستم‌های نوین آبیاری بسیار زیاد است. برای امسال افزایش ۳۰۰هزار هکتار در سطح مزارع در نظر گرفته شده است. سال گذشته نیز ۵۰۰میلیون دلار علاوه بر ردیف‌ها از طرف صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافت و دوهزار و ۴۰۰میلیارد تومان نیز ردیف بودجه برای سال جاری برای این منظور افزایش داشته است.

 

حجتی با اشاره به ۴۰۰نوع گیاه دارویی منحصر به ایران، ادامه داد: گیاهان دارویی مانند گل محمدی، زعفران، سماق، عناب، زیره و غیره جزو ظرفیت‌های مغفول بخش کشاورزی است که البته تولیدکنندگان در سال‌های اخیر از کاشت آنها استقبال کرده‌اند. به طوری که اکنون محدودیت ما در تولید نهال بوده و تقاضا از عرضه پیشی گرفته است. به ویژه گل محمدی که در اراضی شیبدار آن هم به صورت دیم قابل کشت است و اسانس آن را کشورهایی مانند فرانسه و آلمان پیش خرید می‌کنند.

 

"باید به صنعت دامپروری کشور افتخار کرد." این جمله‌ای بود که وزیر جهاد کشاورزی در زمان صحبت از این صنعت با غروری خاص بر زبان راند. زیرا اکنون دامداری‌های بزرگ کشور با واحدهای اروپا و کانادا قابل رقابت هستند و حرفی برای گفتن دارند. ضمن اینکه تا همین چند سال پیش، صدها هزار تن پنیر از دانمارک و کشورهای دیگر وارد می‌شد، اما اکنون یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان محصولات لبنی هستیم. حتی یکی از تولیدکنندگان موقف شد محصول خود را به آمریکا صادر کند که وزیر با وجود این که نامی از برند صادر کننده نبرد، اما به صراحت گفت نمی‌دانم با چه زبانی باید از او تشکر کرد.

 

وی به دام سبک به ویژه ۲۲میلیون راسی که در اختیار عشایر است، اشاره کرد و معتقد بود که باید برای حفاظت از مراتع، این تعداد کاهش یابد و بیش تر به صورت بسته و نیمه بسته با بهره‌گیری از نژادهای جدید و تلاقی آن ها با نژادهای داخلی به این هدف رسید. البته امسال برای تامین علوفه عشایر، ۴۰۰میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و هیچ راهی به جز کاهش فاصله دامداری تا قصابی و تولید این محصول در قالب زنجیره، برای متعادل شدن قیمت گوشت وجود ندارد. درست همان اتفاقی که برای طیور افتاد و توانست با تولید بیش از دو میلیون و ۴۰۰هزار تن گوشت مرغ در سال، نه تنها واردات را به صفر برساند، بلکه ایران را به یکی از صادرکنندگان قوی در منطقه خاورمیانه تبدیل کرد.

 

ساماندهی فروشگاه‌های سم و کاهش تعداد آن ها از چهارهزار به کمتر از ۵۰۰واحد، تدوین کد ۱۶رقمی برای ردیابی محصول، بهبود کیفیت سموم مصرفی و ثبت چندین هزار کود، از دیگر مسائلی بود که وزیر جهاد کشاورزی به عنوان اتفاقی مثبت از آن ها یاد کرد.

 

از آنجا که ایران یکی از واردکنندگان گوشت برزیلی است، توزیع گوشت فاسد در این کشور، نگرانی‌هایی را برای مردم به وجود آورده است. حجتی در این زمینه بیان کرد: ما در برزیل برای نظارت بر ذبح شرعی و مسائل بهداشتی، در کشتارگاه‌ها هم روحانی داریم و هم دامپزشک. تنها یکی از کشتارگاه‌های برزیل تخلف داشت که آن هم سه ماه قبل توسط دامپزشکی کشورمان تعطیل شد.

 

پیش‌بینی خرید ۱۱میلیون تن گندم در سال جاری از دیگر موارد مهمی است که وزیر به آن اشاره کرد. او معتقد است که تامین منابع مالی برای آن از سه محل خواهد بود؛ فروش ماهانه ۵۰۰میلیارد تومان گندم و آرد به کارخانجات و نانوایی‌ها، هشت‌هزار و ۲۰۰میلیارد تومان از ردیف بودجه و مابقی از منابع بانکی.

 

وی با اشاره به خسارت ۱۰هزار میلیارد تومانی کشاورزان در سال گذشته به ویژه باغداران، عنوان کرد: در شرق مازندران کمتر پرتقال سالم پیدا می‌شد، اما غرب این استان، وضعیت بهتری داشت. در نهایت توانستیم ۱۴هزار تن از این محصول را خریداری کنیم در صورتی که نیاز کشور برای شب عید ۵۰تا ۶۰هزار تن بود. بنابراین مجبور شدیم برای نخستین بار طی چهار سال گذشته حدود ۶۳هزار تن پرتقال وارد کنیم که مسئولیت آن را به یکی از شرکت‌های وابسته واگذار کردیم تا به میزان نیاز وارد شود.

 

قزاقستان، روسیه، اوکراین، غنا، برزیل و گرجستان از کشورهایی هستند که حجتی از آنها به عنوان پذیرندگان کشت فراسرزمینی نام برد. هم‌اکنون در حال مذاکره برای گرفتن بیش از ۲,۵میلیون هکتار زمین در این کشورها هستیم که ۸۰۰تا یک میلیون هکتار آن از جمله در کشور غنا منجر به عقد قرارداد شده است. البته عمده زمین‌ها در روسیه و قزاقستان است و مالکیت در گرجستان به ۳۰هزار هکتار و در برزیل به ۷۰هزار هکتار می‌رسد.

 

حجتی معتقد است اگرچه اساس نگاه کشاورزی نباید در تقابل با محیط زیست و اقلیم باشد، اما می‌توان از همین منابع محدود نیز محصولات متنوعی تولید کرد. بنابراین آن هایی که ادعا می‌کنند اقلیم ایران، کشش تولید ندارد، از جانب تنبلی سخن می‌گویند، نه آنچه که در واقعیت وجود دارد. بنابراین همانطور که اجداد ما توانسته‌اند بدون نیاز به بیگانه، مایحتاج خود را تامین کنند، ما هم می‌توانیم. اگرچه جمعیت افزایش یافته، اما به همان نسبت نیز تکنولوژی ارتقا پیدا کرده و می‌شود با بهره‌برداری از بذر بهتر، ماشین‌آلات مفیدتر و نگاه علمی به موضوع کاشت، داشت و برداشت، به اهداف از پیش تعیین شده رسید.

 

 

 منبع : http://iana.ir/fa/news/42333

 

 

مشاهده 2253 مرتبه

آخرین اخبار

ضرورت توسعه بکارگیری فنآوری دیجیتال در بیمه کشاورزی

ضرورت توسعه بکارگیری فنآوری دیجیتال در بیمه کشاورزی

انتشار: تیر 16, 1399

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر وزارتی بر ضرورت توسعه بکارگیری فنآوری دیجیتال در بیمه کشاورزی تاکید کرد.

تاوان سانسور قیمت مسکن

تاوان سانسور قیمت مسکن

انتشار: تیر 16, 1399

در غیبت اطلاعات، تورم ملکی چقدر تغییر کرد؟

 

طرح پایلوت شهرک‌های استارتاپی کشاورزی در کرج کلید خورد

طرح پایلوت شهرک‌های استارتاپی کشاورزی در کرج کلید خورد

انتشار: تیر 09, 1399

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی گفت: طرح پایلوت اولین شهرک استارتاپی کشاورزی در استان البرز و شهر کرج اجرایی خواهد شد که زمینی به وسعت 50 هکتار را در نظر گرفتیم و مذاکرات آن با سازمان‌‌های ذیربط انجام شده است.

شکاف ۷ برابری ۳ بازار

شکاف ۷ برابری ۳ بازار

انتشار: تیر 09, 1399

«دنیای اقتصاد» نقدینگی جذب شده در بورس، ارز و مسکن را بررسی کرد

بازدید فرماندار محترم شهرستان داورزن از مجتمع داورزن

بازدید فرماندار محترم شهرستان داورزن از مجتمع داورزن

انتشار: تیر 03, 1399

 فرماندار محترم شهرستان داورزن به همراه روسای جهادکشاورزی و منابع طبیعی شهرستان با هیئت همراه از مجتمع داورزن بازدید به عمل آوردند.

 

اخبار پربازدید

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 3391

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 2869

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 2852

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 2352

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 2254

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.