یکشنبه, 31 ارديبهشت 1396 ساعت 10:36

معرفی ۶ رقم جدید گل میخک تا شهریور امسال / اجرای پنج پروژه تولید ارقام و رنگ های جدید گل با فناوری انرژی هسته ای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران اعلام کرد: تا شهریور ماه امسال پایه های مادری سالم و عاری از ویروس شش رقم جدید میخک در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.

به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، دکتر محمد رضا شفیعی با بیان این که تولید پایه های سالم ارقام میخک در راستای اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از واردات در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران صورت گرفته است، اظهار داشت: از روی این پایه های سالم، قلمه های ریشه دار تولید می شود.

وی افزود: طرح پژوهشی تولید پایه های سالم و عاری از ویروس میخک از طریق قرار داد همکاری با یکی از واحدهای تولید گل در شهرستان محلات از دو سال پیش آغاز شد که در این طرح ضمن شناسایی ویروس میخک، پایه های عاری از آفات و بیماری توسط کشت بافت در پژوهشکده به تولید رسیده است.

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران از اجرای پنج پروژه مشترک این پژوهشکده با پژوهشکده کشاورزی انرژی هسته ای ایران خبر داد و گفت: در این پروژه های مشترک قصد داریم از طریق پرتو افکنی اشعه گاما و جهش های مصنوعی به رقم ها و رنگ های مختلف در گل های داودی، گلایل، رز، میخک و پتوس دست یابیم.

شفیعی اصلاح نژاد ارقام گل و گیاه را از مأموریت های اصلی پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران عنوان و تصریح کرد: از سال ۷۷ تا کنون ۸۰۰ رقم و رنگ جدید گل داودی از طریق اصلاح نژاد در این پژوهشکده تولید شده است.

وی در ادامه به اجرای طرح تحقیقاتی به منظور تولید پایه های پیوندی با روش پیوند قلمه ای همزمان در این پژوهشکده اشاره کرد و اذعان داشت: سالانه در ایران تعدادی زیادی بوته پیوندی رز هلندی وارد کشور می شود و هر پایه دو تا چهار یورو هزینه دارد، از این رو تلاش می کنیم با تولید پایه های پیوندی رز تا حدودی از واردات آن جلوگیری کنیم.

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران پیش بینی کرد این طرح تا سال ۹۷ به نتیجه برسد.

وی تجاری سازی و درآمد زایی از طریق تولید گل به خصوص گل های بومی کشور و حضور در بازار های جهانی را از اهداف فعالیت این پژوهشکده نام برد و گفت: با توجه به اهمیت بازارهای جهانی به طول عمر و کیفیت گل ها، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران در طرح ها و پروژه های تحقیقاتی خود به این موضوع توجه دارد.

شفیعی افزود: گروه فیزیولوژی و تکنولوژی پس از برداشت در این پژوهشکده در زمینه بررسی شیوه های ماندگاری و افزایش طول عمر برخی گل ها از جمله گلایل، شب بو، ژربرا و مریم کار های خوبی انجام داده است.

وی اضافه کرد: محققان این پژوهشکده توانسته اند طول عمر گل شب بو معمولی رقم سفید را با تیمار شیمیایی دو برابر افزایش و از شش روز به ۱۲ روز ارتقا دهند و در مورد گل مریم نیز موفق به افزایش سه تا چهار روز طول عمر آن شده اند.

شفیعی در عین حال جنس و ژنتیک گل ها، عوامل محیطی بعد از برداشت، کیفیت پرورش، ذخیره غذایی بالای گل ها،اقلیم و شرایط آب و هوایی را از جمله عوامل افزایش طول عمر و ماندگاری گل های شاخه بریده بر شمرد و گفت: به علت توسعه و تقاضای بازارهای جهانی در دانشگاه ها و پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران، شیوه های ماندگاری گل ها در طرح های تحقیقاتی بررسی می شوند.

وی خاطر نشان کرد که در بعضی از بازارهای اروپایی در مورد حداقل طول عمر گل های شاخه بریده عرضه شده، حساسیت به خرج می دهند به طوری که طبق استانداردهای آنان عمر گل رز نباید از ۱۲ روز و داودی کمتر از ۱۴ روز باشد.

شفیعی در همین حال اظهار داشت: عوامل محیطی بعد از برداشت مانند شرایط نگهداری، میزان رطوبت و عوامل میکروبی کم، به میزان دو سوم بر طول عمر گل اثر می گذارد.

وی درباره میزان ضایعات گل در ایران نیز گفت: در مرحله پس از برداشت و بازاریابی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد گل ها از بین می روند.

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران، میزان ضایعات گل و گیاهان زینتی در کشور های پیشرفته را پنج تا هشت درصد دانست و اظهار داشت: تولید گل و گیاهان در ایران خوب انجام می شود؛ اما مراحل پس از برداشت از جمله شامل بسته بندی و حمل و نقل غیر استاندارد است که همین امر موجب افزایش ضایعات می شود.

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرو، گل های شاخه بریده در داخل آب و در کانتینر های یخچال دار به طور ایستاده در قفسه ها حمل می شوند، در حالی که در ایران هنگام حمل و نقل، گل ها بر روی کف ماشین و روی هم قرار می گیرند که آسیب زننده است.

شفیعی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته برای حفظ کیفیت، گلفروشی ها همراه گل، یک بسته مواد نگهدارنده به خریدار می دهند.

وی گفت: ما اطلاعات عملی مربوط به تهیه مواد نگهدارنده گل ها را داریم و شرکت ها و بخش خصوصی باید متقاضی تولید آن بشوند و استفاده از مواد نگهدارنده گل ها نیاز به ترویج، آموزش و فرهنگ سازی دارد.

 

 

 

منبع : http://iana.ir/fa/news

 

 

 

 

مشاهده 1080 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1959

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1792

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.