شنبه, 13 خرداد 1396 ساعت 17:45

کانال مطمئن اتصال کشاورز و بازار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در گفت‌وگو با دو تن از مسوولان کشاورزی کشور مورد بررسی قرار گرفت

کارشناسان و فعالان حوزه کشاورزی معتقدند بورس کالا با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد توانسته در سال‌های اخیر نقش ویژه‌ای در توازن‌بخشی به ارکان بازار و حتی تولید ایفا کند و تعادل در عرضه و تقاضا را ایجاد کند. به عقیده آنها همچنین خرید سریع و به موقع و با اطمینان محصولات کشاورزی به ویژه تجربه گندم در دولت یازدهم موضوع دیگری است که نشان می‌دهد مهم‌ترین‌ کانال تعادل‌بخشی به بخش کشاورزی از مسیر بورس کالا می‌گذرد. در این بین معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران معتقد است اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در بورس کالای ایران می‌تواند احساس امنیت کشاورزان نسبت به فروش محصولاتشان با قیمت واقعی و همچنین دریافت سریع وجه معاملات را به همراه داشته باشد.

حسن عباسی معروفان که با «ایرنا» گفت‌وگو کرده در رابطه با اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در بورس کالا گفت: طی چند سال اخیر شاهد نزدیک شدن ارتباط بازار سرمایه با بخش کشاورزی هستیم که بورس کالای ایران در این زمینه قدم‌های موثری برداشته است.

وی افزود: برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی می‌توانیم از ظرفیت بورس کالا استفاده کنیم و قیمت تضمینی ابزار بسیار مناسبی در شفافیت قیمت محصولات به خصوص گندم و حمایت از کشاورزان است.

معروفان ادامه داد: اجرای طرح تضمینی گندم از آن جهت دارای اهمیت است که کشاورز به جای فروش محصول خود به دولت، کالایش را از طریق بورس کالا به بازار عرضه می‌کند و اگر در این معاملات قیمت فروخته‌شده در بورس کمتر از قیمت مشخص‌شده از سوی دولت بود در اینجا دولت ما‌به‌التفاوت پول گندم را به کشاورز پرداخت می‌کند.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: اگرچه طرح قیمت تضمینی در بورس کالا برای ذرت و جو دامی طی سال گذشته اجرا و موفق شد، اما با توجه به حساسیت بالای محصول گندم باید تلاش‌های بیشتری برای به ثمر نشستن نتایج طرح قیمت تضمینی صورت گیرد؛ در حقیقت تاکنون استفاده از بورس کالا در بازار محصولات مختلف مفید بوده و باید دید آیا این روند مطلوب درخصوص گندم هم جواب می‌دهد یا خیر.

وی تاکید کرد: باید بحث‌های آموزشی در میان فعالان کشاورزی به‌صورت جدی‌تری دنبال شود، چراکه شناخت ناکافی از مزیت‌های بورس کالا باعث خواهد شد تا عده‌ای به این سمت سوق پیدا نکنند.

معروفان افزود: لازم است بورس کالا رفته رفته با شیوه‌های مختلف و جذاب، شرایط را برای ورود دست اندرکاران بازار محصولات کشاورزی به این بازار شفاف فراهم کند تا علاوه بر فاصله گرفتن از روش‌های سنتی، معامله‌گران در بورس اعم از تولیدکننده و مصرف‌کننده بیش از هر زمانی احساس امنیت کنند.

به گفته معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در کل شفافیت آماری بورس کالا، امکان قرار دادن طرف‌های عرضه و تقاضا در مقابل هم، کشف عادلانه قیمت‌ها، وجود ابزارهای مالی آینده‌نگر و پوشش‌دهنده ریسک همگی از مزایای بورس کالا برای بخش کشاورزی کشور به شمار می‌روند که این فاکتورها در راستای تنظیم بازار کالاهای اساسی کشاورزی مفید خواهند بود. وی در پایان اظهار کرد: ابزارهای مالی بورس کالا می‌توانند به فعالان بازار کشاورزی قدرت پیش‌بینی بازار با حداقل ریسک را دهند که این یک امتیاز بورس کالا برای فعالان صنعت کشاورزی است. در همین راستا شرکت بازرگانی دولتی نیز می‌تواند با استفاده از مکانیزم‌های بورس کالا، نیاز مصرف‌کنندگان محصولات مختلف را تامین کند.

در این رابطه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: بر‌اساس تصمیم هیات‌وزیران، مقررشده محصول گندم استان در قالب سیاست قیمت تضمینی از طریق بورس کالای ایران خریداری شود که در این صورت زمینه برای پرداخت سریع‌تر مطالبات گندم‌کاران فراهم خواهد شد.عبدالله یوسفی عنوان کرد: امسال بر‌اساس تصمیم هیات‌‌وزیران تغییری در خرید تضمینی محصول گندم چهار استان کشور ایجادشده که خراسان شمالی نیز ازجمله این استان‌ها است.یوسفی اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالای ایران را برای کشاورزان مفید دانست و عنوان کرد: پرداخت سریع‌تر مطالبات به نفع گندم‌کاران خواهد بود، بر همین اساس مقررشده است، محصول گندم خراسان شمالی در قالب سیاست قیمت تضمینی از طریق بورس کالای ایران برای مصارف صنف و صنعت معامله شود تا تمام افراد ذی‌ربط از این مزایا بهره‌مند شوند.وی بابیان اینکه خرید گندم از سوی بورس کالا بر مبنای قیمت تضمینی دولت است، گفت: اگر قیمت فروخته‌شده در بورس کمتر از قیمت حمایتی و مشخص در دولت بود، دولت مبلغ مابه‌التفاوت را به کشاورز می‌پردازد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تاکید کرد: حداکثر تا دو هفته پس از اولین عرضه هر محموله گندم در تابلوی بورس کالا، در صورت عدم خرید از سوی متقاضیان، دولت نسبت به خرید آن اقدام می‌کند.

یوسفی نرخ خرید گندم از کشاورزان را برای سال جاری به ازای هر کیلو، ۱۳۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: امسال ۲۳۵ هزار تُن گندم در خراسان شمالی تولید می‌شود که از این میزان، پیش‌بینی خرید ۱۷۵ هزار تُن گندم از کشاورزان راداریم.وی با اشاره به آماده‌سازی ۳۶ مرکز خرید و تعاونی روستایی برای خرید گندم از کشاورزان خراسان شمالی، تصریح کرد: این مراکز و سیلوها برای ذخیره‌سازی گندم و در اختیار شرکت بورس کالا خواهد بود.یوسفی در پایان بابیان اینکه در سال گذشته نیز محصول جو از مسیر بورس کالا از کشاورزان خراسان شمالی خریداری شد، ابراز امیدواری کرد: باتجربه کسب‌شده در این زمینه، کشاورزان در سال جاری نیز برای فروش محصول گندم خود مشکلی نخواهند داشت.

 

 

 

 

منبع : http://donya-e-eqtesad.com/news

 

 

 

مشاهده 1082 مرتبه

آخرین اخبار

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

۶۰ پرسش قبل از خرید مسکن

انتشار: خرداد 19, 1398

«دنیای اقتصاد» همزمان با دور جدید تقاضا در بازار ملک بررسی کرد

 

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نوعی خود تحریمی است

انتشار: خرداد 19, 1398

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که صادرات نفتی و مواد پتروشیمی تحت تحریم شدید قرار گرفته ممنوعیت صادرات محصولات غیر نفتی محدود کردن فرصت‌ها و خود تحریمی است.

 

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

ممنوعیت صادرات گندم و آرد تولید داخل

انتشار: خرداد 11, 1398

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خارج كردن گندم و آرد توليد داخل قاچاق محسوب شده و ممنوع است.

 

وقت آرامش در بازار ارز

وقت آرامش در بازار ارز

انتشار: خرداد 11, 1398

تقاضای سکه‌های کوچک افزایش می‌یابد؟

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

انتشار: خرداد 04, 1398

بانک مرکزی گزارش داد

 

اخبار پربازدید

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 1959

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 1885

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 1806

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 1791

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

افزایش تولید محصول به روش عمودی/ برخی از تنبلی، اقلیم ایران را در تولید محصول ناتوان جلوه می‌دهند

انتشار: فروردين 15, 1396 کلیک: 1608

 

وزیر جهاد کشاورزی  امروز در جمع خبرنگاران، آخرین وضعیت زیربخش‌های مختلف کشاورزی را تشریح کرد.