دوشنبه, 20 فروردين 1397 ساعت 16:04

بارش‌ها نصف شد، پیش‌بینی‌ها تلخ

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کاهش تولید محصولات کشاورزی بر اثر خشک‌سالی ; ۲۹ استان کشور روی نوار قرمز خشک‌سالی و کم‌آبی قرار گرفته‌اند

بارش‌ها نصف شده، 29 استان کشور روی نوار قرمز خشک‌سالی و کم‌آبی قرار گرفته تا پیش‌بینی‌های تلخی از روزهای آینده به نمایش گذاشته شود. داده‌های دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، خبر می‌دهد که میزان بارندگی در سال زراعی و آبی جاری نسبت به میانگین دوره‌ مشابه در درازمدت با ۴۶ درصد کاهش همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایانا، نقشه ترسیمی بارش‌های کشور در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه 96 تا 14 فروردین 97) که از سوی اداره کل هواشناسی استان البرز منتشر شد، نشان می‌دهد 29 استان ایران بر روی نوار قرمز خشکسالی و کم‌آبی قرار گرفته‌اند که استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان به مراتب وضعیت نامناسب‌تری به لحاظ بارش دارند. در این نقشه، تنها 2 استان آذربایجان شرقی و اردبیل به لحاظ بارشی روی نوار سبز هستند و استان آذربایجان غربی در مرز خشکسالی قرار دارد.این نمودار قرمز رنگ که شاید برای همه حکایتی تلخ از کم‌آبی باشد، برای کشاورزان نشانی از کاهش تولید و حتی خداحافظی با کشاورزی خواهد بود، زیرا یکی از مهم‌ترین تبعات این کاهش بارش و خشکسالی که چند سالی می‌شود، خبرهای بسیاری درباره آن به گوش می‌رسد، کاهش تولید محصولات کشاورزی است، به خصوص تولید گندم دیم.در اینباره احمد حسینی، کارشناس و فعال حوزه کشاورزی استان خراسان جنوبی به خبرنگار «خبرگزاری ایانا» گفت: «با توجه به کاهش بارندگی در کشور و افزایش گرمای هوا، امسال با کاهش تولید محصولات کشاورزی مواجه خواهیم بود. در استان خراسان‌جنوبی نیز طبعا میزان تولید گندم، پسته، زرشک و زعفران کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر آن طور که گفته می‌شود در سال آینده نیز وضعیت بارندگی در کشور چندان بهبود نخواهد یافت و در این صورت وضعیت تولید در سال‌های آینده نیز به همین منوال خواهد بود، مگر آن که مسئولان برای این مشکل چاره‌ای بیابند.»او با اشاره به اینکه 18 سال است در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کند، توضیح داد: «باورم این است که راه‌های زیادی برای مقابله با خشکسالی و تبعات آن وجود دارد، به شرط اینکه کار به دست افراد کاردان سپرده شود. متولی کشاورزی وزارت جهاد است و باید برای رفع این مشکل ابتدا دانش کشاورزان را بالا ببرد. سیاست‌های ترویجی در این حوزه کافی نیست و تکنولوژی‌های موردنیاز هنوز تأمین نشده است. خشکسالی پدیده‌ای جهانی است و می‌توان با برنامه‌ریزی از ابعاد آن کاست.»

 

خشک‌سالی قیمت گوشت را افزایش می‌دهد

کشاورزان و فعالان این حوزه، با روندی که بارش‌ها دارد صراحتا پیش‌بینی می‌کنند که امسال، سال خوبی برای برداشت محصول نخواهد بود و تولید کاهش خواهد یافت و این پیش‌بینی را می‌توان در نگاه دامداران به وضعیت بارش هم مشاهده کرد. خلیل کریمی‌نسب، نایب رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور، از زاویه دیگری به این مسأله پرداخت. او در گفتگویی که با «خبرگزاری ایانا» داشت، گفت: «هنگامی که خشک‌سالی به وجود می‌آید بیشترین آسیب به دامداران وارد می‌شود، چرا که نگهداری دام به مراتب سخت‌تر و تهیه غذای آن پرهزینه‌تر می‌شود. در بخش تولید روستایی و خرد در دوره خشک‌سالی دیگر نمی‌توان دام‌ها را به چرا برد و باید برای آنها ذرت و علف خرید که این مسأ‌له تولید را گران‌تر می‌کند و طبیعتا قیمت گوشت هم بالا می‌رود. در بخش تولید کلان و صنعتی نیز این مشکل به گونه دیگری بروز پیدا می‌کند؛ در دوران خشک‌سالی تولید غذای دام گران‌تر می‌شود و واحدهای صنعتی دامداری نیز مجبور هستند پول بیشتری برای دام‌های خود بپردازند.»به گفته این تولیدکننده محصولات دامی در شرایط خشکسالی دامدار چاره‌ای جز فروش دام خود به قیمت ارزان ندارد، با این همه اگر امکان صادرات فراهم شود باز هم دامداران زیان هنگفت نخواهند دید.کریمی‌نسب افزود: «در این شرایط بسیاری از دامداران ترجیح میدهند فعالیت در این حوزه را کنار بگذارند و دامداری‌های خود را تعطیل کنند. هم اکنون بسیاری از دامداری‌های کشور تعطیل شده‌اند.»نایب‌رییس‌ مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور در ادامه خبرهای ناامیدکننده‌ای که از وضعیت تولید محصولات دامی می‌دهد، راوی خبر خوبی هم می‌شود: «خبرهای خوبی نیز به گوش می‌رسد و قرار است دولت امسال دوباره اجازه صادرات محصولات دامی را بدهد. این اتفاق خوبی است و انگیزه دامداران را هم بالا برده است. در جلساتی که با دامداران داشتیم بسیاری از آنها برای امسال برنامه‌های مهمی دارند که بتوانند صادرات محصولات دامی را دوباره از سر بگیرند.»هر چند که دامداران با شنیدن خبر وعده صدور دوباره مجوز صادرات برای تولید انگیزه پیدا کرده‌اند اما وضعیت بارش و تأمین علوفه دام چندان وضعیت امیدوارکننده‌ای نیست و به نظر می‌رسد که حتی وعده صدور مجوز صادرات هم به افزایش چشمگیر تولید محصولات دامی منجر نشود.

 

 

 

 

 

منبع: http://www.iana.ir

 

 

 

 

مشاهده 663 مرتبه

آخرین اخبار

دریافت درخواست 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا

دریافت درخواست 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا

انتشار: مرداد 14, 1399

20 هزار میلیارد ریال درخواست تسهیلات مورد نیاز متقاضیان آسیب دیده از کرونا در بخش کشاورزی تا کنون از استان ها دریافت شده است.

قطب‌نمای بورسی بازار مسکن

قطب‌نمای بورسی بازار مسکن

انتشار: مرداد 14, 1399

بازیگردان جدید، معاملات ملک را به کدام سو هدایت می‌کند؟

 

ضرورت توسعه بکارگیری فنآوری دیجیتال در بیمه کشاورزی

ضرورت توسعه بکارگیری فنآوری دیجیتال در بیمه کشاورزی

انتشار: تیر 16, 1399

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر وزارتی بر ضرورت توسعه بکارگیری فنآوری دیجیتال در بیمه کشاورزی تاکید کرد.

تاوان سانسور قیمت مسکن

تاوان سانسور قیمت مسکن

انتشار: تیر 16, 1399

در غیبت اطلاعات، تورم ملکی چقدر تغییر کرد؟

 

طرح پایلوت شهرک‌های استارتاپی کشاورزی در کرج کلید خورد

طرح پایلوت شهرک‌های استارتاپی کشاورزی در کرج کلید خورد

انتشار: تیر 09, 1399

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی گفت: طرح پایلوت اولین شهرک استارتاپی کشاورزی در استان البرز و شهر کرج اجرایی خواهد شد که زمینی به وسعت 50 هکتار را در نظر گرفتیم و مذاکرات آن با سازمان‌‌های ذیربط انجام شده است.

اخبار پربازدید

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

برگزاری دوره آموزشی گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران

انتشار: ارديبهشت 25, 1397 کلیک: 3502

در راستاي ارتقاء و افزايش دانش فني كارشناسان واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ منا كارگاه آموزشي گلخانه در واحد دانش بنيان كشت و صنعت استان تهران برگزار گرديد. 

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشت هیدروپونیک کشور و غرب آسیا

انتشار: مرداد 29, 1396 کلیک: 2942

بهره‌برداری رسمی از بزرگ‌ترین گلخانه شیشه‌ای کشور همزمان با آغاز برداشت محصولات کشت شده در ۳۱ هکتار فضای مسقف اختصاص یافته، اواسط پاییز ۹۶ با حضور مسئولان ارشد بخش کشاورزی کشور آغاز می‌شود.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

اولین تولیدات جوجه یک روزه گوشتی نتاج مرغ اجداد هوبارد داخلی در واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت سهامی مزرعه نمونه.

انتشار: خرداد 24, 1396 کلیک: 2921

استاندارد تولید جوجه در هفته 26 می باشد که واحد جوجه کشی و مرغ مادر شرکت مزرعه نمونه گرگان  در هفته 25 تولید جوجه داشته است.

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

اجرای کشاورزی حفاظتی (نوتیل) در اراضی شرکت مزرعه نمونه گرگان

انتشار: اسفند 24, 1395 کلیک: 2407

با توجه به اینکه کمبود آب از دغدغه های اصلی کشور محسوب و بیشترین سهم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، 

اتمام برداشت محصول بامیه در واحد کشاورزی عباس آباد کشت و صنعت استان تهران

اتمام برداشت محصول بامیه در واحد کشاورزی عباس آباد کشت و صنعت استان تهران

انتشار: مهر 15, 1396 کلیک: 2319

 در کشت این محصول از مالچ گیاهیاستفاده شده که به راحتی تجزیه گردیده و موجب افزایش ماده آلی خاک می­شود و همچنین آلودگی­های زیست­ محیطی به دنبال ندارد.